Nowi ministrowie jeszcze nie wiedzą, co będą robić. "To pytanie nie do mnie"

Rekonstrukcja rządu Mateusza Morawieckiego to nie tylko nowe nazwiska, ale i zupełnie nowe ministerstwa. Pytanie tylko, czym się będą zajmować. Jak się okazuje - tego nie wiedzą do końca nawet sami ministrowie.

Przypomnijmy, z rządu Mateusza Morawieckiego odeszło we wtorek pięć osób, pojawiło się za to aż sześć nowych twarzy. Powstały też nowe ministerstwa - jedno z nich objął Jerzy Kwieciński, który w środę rano był gościem radiowej Trójki.

Kwieciński - do tej pory wiceminister rozwoju - objął wczoraj funkcję ministra inwestycji i rozwoju. W trakcie wywiadu padło pytanie, czy to jego resort będzie się teraz zajmować budownictwem, które odebrano innemu ministrowi, Andrzejowi Adamczykowi.

To jest pytanie nie do mnie, tylko do pana premiera

- odparł Kwieciński, zbywając pytania dziennikarza śmiechem. Jednocześnie zapewniał, że "to nie jest tak, że nic nie wie". - W pewnych strukturach ton nadaje dyrygent, a nie dobry skrzypek - tłumaczył, po raz kolejny odsyłając do premiera Morawieckiego.

Prowadzący rozmowę Paweł Lisicki zwracał uwagę, że utworzenie podobnych ministerstw może prowadzić do sporów między ich szefami. Co na to Kwieciński? - To silnie zależy od tego, jak tym będziemy zarządzać - mówi nowy minister inwestycji i rozwoju.

Podobnie było podczas wspólnej konferencji obu ministrów, Kwiecińskiego i Adamczyka. "Dzień po rekonstrukcji nie są skorzy do sprecyzowania, co komu podlega" - relacjonował reporter radia TOK FM Tomasz Fenske. "Czekamy na rozporządzenie o działach" - tłumaczyli ministrowie.

Gdzie się podział minister cyfryzacji?

Sporo zamieszania jeszcze wczoraj było także z Ministerstwem Cyfryzacji.

Kierująca nim do tej pory Anna Streżyńska, która wczoraj złożyła dymisję, była zaskoczona, że nie poznaliśmy jej następcy. "Nie ma samodzielnego ministerstwa cyfryzacji" - napisała na Twitterze.

Kilka godzin później rzeczniczka rządu doprecyzowała, że wspomniany resort "pozostaje". - Nadzór nad nim czasowo sprawuje premier Mateusz Morawiecki - tłumaczyła Joanna Kopcińska.

Dodała, że następcę Streżyńskiej poznamy "w ciągu najbliższych dni".

Nowe ministerstwa w rządzie MorawieckiegoNowe ministerstwa w rządzie Morawieckiego Fot. Gazeta.pl

Rekonstrukcja rządu. Nowe ministerstwa

Po wtorkowej rekonstrukcji w rządzie Mateusza Morawieckiego powstały - w miejsce Ministerstwa Rozwoju - dwa nowe resorty. Chodzi o Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju (które objął wiceminister Jerzy Kwieciński) oraz Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii (na czele którego stanęła wiceminister Jadwiga Emilewicz).

Do tej pory Ministerstwem Rozwoju oraz Ministerstwem Finansów kierowała jedna osoba - sam Mateusz Morawiecki. W nowym rozdaniu premier odszedł od tej koncepcji, powierzając tekę ministra finansów dotychczasowej wiceminister Teresie Czerwińskiej.

Przy okazji ze starego Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa zniknął dział zajmujący się budownictwem - w tym sztandarowym programem Mieszkanie plus. Nie wiadomo, który z resortów go przejmie.

Więcej o:
Komentarze (75)
Rekonstrukcja rządu. Czym się będą zajmować ministrowie?
Zaloguj się
 • cztery0000ziobra

  Oceniono 28 razy 20

  "To nie jest pytanie do mnie" - prześliczne, niepodrabialne! Istotnie, wszystkie pytania należy adresować do Ciepłego Jarka.

 • dziadekjam

  Oceniono 20 razy 14

  A po co ministrom wiedzić czym się będą zajmować? Premier też nie wie. Prezydent też. Ważne, że wódz wie.

 • chi-neng

  Oceniono 17 razy 13

  Czym się będą zajmować?

  "To jest pytanie nie do mnie, tylko do pana premiera" - minister inwestycji i rozwoju.

  Sadze, ze zaden z nich nie wie, czym bedzie sie paral.
  Taki rzad NIERZADU macie na dzien dzisiejszy w Polsce.
  A w miedzyczasie, fircyk Morawiecki pojechal czarowac do Brukseli, bo oczywiscie chodzi o mamone.

 • henryk57

  Oceniono 14 razy 12

  Wczorajszy cyrk z rekonstrukcja rządu uświadomił mi ilu darmozjadów mamy do wyzywienia Armia pasibrzuchow i loszek az mlaskalo z radosci dopuszczenia do koryta. Jeszcze zostały ochlapy dla wiceministrow, podsekretarzy stanu,biur politycznych. Chlew.

 • monoekann

  Oceniono 12 razy 12

  Pan Premier też jeszcze nie wie. Czeka na smsa od prezesa.

 • krynolinka

  Oceniono 20 razy 12

  Jak to czym..Będą zarabiać spore pieniążki i się z nas nabijać. Dziś dziesiąty więc może razem z panem prezesem dojdą. Matriksa ciąg dalszy.

 • cezar85

  Oceniono 15 razy 11

  Na razie mam pilnować stołka

  A później się zobaczy

 • def11

  Oceniono 15 razy 11

  - To jest pytanie nie do mnie, tylko do pana premiera - Kwieciński
  - To nie jest pytanie do mnie, tylko do pana prezesa - Morawiecki

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX