"Obie strony wyraziły swoje rozumienie sprawy". Morawiecki po spotkaniu z szefem KE

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się z szefem KE, Jeanem-Claudem Junckerem. Po kolacji premier udzielił konferencji prasowej, na której zapewnił, że "obie strony wyraziły swoje rozumienie sprawy".

Po spotkaniu premier Mateusz Morawiecki udzielił konferencji prasowej. Powiedział, na jakie tematy rozmawiał z przewodniczącym KE.

- Podczas spotkania potwierdziliśmy wolę współpracy. Dyskutowaliśmy m.in. na temat wspólnego rynku, by przede wszystkim regulacje odpowiadały interesom Polski - powiedział premier. Szef rządu dodał, że rozmawiał z przewodniczącym KE również na temat reformy systemu sprawiedliwości.

- Wyraziliśmy nasze intencje czym ta reforma wymiaru sprawiedliwości jest, jak ją postrzegamy, przedstawiliśmy rys historyczny. Powiedziałem, że nasze intencje służą temu, żeby ten system był sprawniejszy, bardziej obiektywny i sprawiedliwy - powiedział Morawiecki. Dodał, że rozmowy dotyczyły też polityki energetycznej, klimatycznej, dyrektywy węglowej i Brexitu.

- Ważną częścią rozmowy była ta dotycząca dyrektywy transportowej. Podkreślałem, jak ważne jest zadbanie o konkurencyjność na terenie całej UE. (…) Rozmawialiśmy też na temat polityki obronnej i stałej współpracy w tym temacie - dodał premier. - Mocno podkreślaliśmy tematy związane z wieloletnimi ramami finansowymi UE - powiedział Morawiecki. Dodał, że pochwalił się dobrymi wynikami budżetowymi związanymi z VAT-em. - Nasz deficyt budżetowy jest w bardzo dobrym stanie. Pokazujemy, że można łączyć politykę społeczną ze skuteczną polityką gospodarczą - powiedział premier.

Morawiecki: "Obie strony wyraziły swoje rozumienie sprawy"

Dziennikarze pytali m.in. o sprawy dotyczące praworządności. - Tak jak powiedziałem, obie strony wyraziły swoje rozumienie sprawy. Jakkolwiek to brzmi prosto, to sprawa fundamentalna - powiedział Mateusz Morawiecki. Dodał, że ten temat zostanie poruszony również na kolejnym spotkaniu, które odbędzie się w lutym.

- Przedstawiliśmy swoje racje. (...) O percepcję drugiej strony trzeba pytać drugą stronę - powiedział Morawiecki.

Dziennikarz IAR-u zapytał o to, czy Polska rozważa skierowanie wniosku o ETS na działanie KE. - Dzisiaj nie było rozmowy o tym - powiedział premier. - W obszarze Białowieży czekamy na wyrok ostateczny, wtedy odpowiednio się ustosunkujemy - dodał.

Dziennikarz "Le Soir" zapytał, czy przewodniczący Juncker "usłyszał coś nowego, czy ciągle to samo". Premier Morawiecki: - Starałem się w sposób spokojny, ale też klarowny przedstawić nasze intencje co do reformy wymiaru sprawiedliwości - powiedział szef polskiego rządu.

Konferencja zakończyła się tematem polityki migracyjnej. Premier powiedział to, co zwykle. - Przyjmujemy uchodźców z Ukrainy i opowiadamy się za pomocą na miejscu dla krajów ogarniętych wojną - powiedział Mateusz Morawiecki.

Spotkanie Morawiecki - Juncker trwało prawie trzy godziny

Spotkanie przewodniczącego Komisji Europejskiej Jeana-Claude'a Junckera z premierem Mateuszem Morawieckim trwało prawie trzy godziny. W spotkaniu uczestniczyli też wiceszef Komisji Frans Timmermans i wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański. Po rozmowach w szerszym gronie szef Komisji i polski premier rozmawiali jeszcze w cztery oczy.

 Po spotkaniu poinformowano, że był to konstruktywna dyskusja podczas której poruszono wiele tematów. We wspólnym oświadczeniu napisano, że przewodniczący Juncker i premier Morawiecki omówili wiele spraw, takich jak przyszłość Unii Europejskiej, pozycja Polski we Wspólnocie, a także sytuacja na rynku wewnętrznym, energia i migracja. Po spotkaniu poinformowano, że kolejne spotkanie odbędzie się w przyszłym miesiącu.

Donald Tusk komentuje decyzję KE: Trzeba zakończyć dewastację reputacji Polski

Więcej o: