Nowy minister zdrowia podpisał deklarację wiary. Jest przeciwko aborcji i in vitro

Nowy minister zdrowia Łukasz Szumowski kilka lat temu podpisał deklarację wiary. Tym samym oświadczył, że jest przeciwko in vitro, aborcji i środkom antykoncepcyjnym.

Łukasz Szumowski we wtorek zastąpił Konstantego Radziwiłła na stanowisku ministra zdrowia. Kardiolog jest jednym z prawie 4 tys. lekarzy, którzy podpisali Deklarację Wiary – informuje portal limanowa.in.

Łukasz Szumowski podpisał deklarację wiary

Nowy minister zdrowia rzeczywiście podpisał deklarację wiary. Jego nazwisko widnieje już na pierwszej stronie na pozycji siódmej. Można to sprawdzić tutaj.

Deklaracja wiary, a właściwie „Deklaracja wiary lekarzy katolickich i studentów medycyny w przedmiocie płciowości i płodności ludzkiej” została zainicjowana przez przyjaciółkę Jana Pawła II, dr Wandę Półtawską w 2014 roku.

Przeciwko tabletkom antykoncepcyjnym i in vitro

Dokument opisuje wartości i zasady katolickiej bioetyki. Zaczyna się od słów: „Nam - lekarzom - powierzono strzec życie ludzkie od jego początku..”. Do tej pory podpisało ją ponad 3,8 tys. lekarzy, pielęgniarek i studentów medycyny, w tym 59 profesorów. Tym samym odmówili przeprowadzania zabiegów in vitro, aborcji i eutanazji, a także przepisywania środków antykoncepcyjnych.

No to jedno już wiemy o nowym Ministrze Zdrowia

- skomentował były minister zdrowia za czasów PO, Bartosz Arłukowicz.

Przypomnijmy, że podczas przyszłych posiedzeń Sejmu posłowie zajmą się dwoma projektami ustaw dotyczących aborcji: obywatelskim projektem zakazu aborcji eugenicznej "Zatrzymaj aborcję" oraz projektem liberalizacji przepisów autorstwa Komitetu Inicjatywy Obywatelskiej "Ratujmy kobiety 2017". Wśród komentarzy pojawiają się pytania, czy nowy minister będzie potrafił wznieść się ponad prywatne przekonania.

Kim jest nowy minister zdrowia?

Kim jest nowy minister zdrowia? Łukasz Szumowski od listopada 2016 roku pracował w ministerstwie nauki i szkolnictwa wyższego na stanowisku wiceministra. Z wykształcenia jest kardiologiem. Tytuł profesora otrzymał od prezydenta Andrzej Dudy w 2016 roku. Wcześniej kierował Kliniką Zaburzeń Rytmu Serca w Instytucie Kardiologii w Warszawie, współpracował też z organizacjami pomagającymi osobom cierpiącym na arytmię serca.

ZOBACZ TEŻ: To prawdziwe trzęsienie ziemi w rządzie. Oto nazwiska nowych ministrów

Trzęsienie ziemi w rządzie. Macierewicz, Szyszko i Radziwiłł poza Radą Ministrów

Więcej o: