Ziobro odwołał kolejnych prezesów sądów. Nawet nie musiał tego uzasadniać. Jest reakcja

Prezes Sądu Apelacyjnego w Szczecinie Maciej Żelazowski został odwołany. Tak zdecydował minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, który dzięki zmianom w prawie o ustroju sądów powszechnych nie musi tego nawet uzasadniać.

Rzecznik Sądu Apelacyjnego w Szczecinie Janusz Jaromin powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że w piśmie o odwołaniu prezesa Macieja Żelazowskiego, które w poniedziałek rano dotarło z Ministerstwa Sprawiedliwości, nie było uzasadnienia decyzji.

W dokumencie przywołany był jedynie artykuł zmienionego prawa o ustroju sądów powszechnych. Rzecznik sądu przypomniał, że ten artykuł w okresie przejściowym pozwala ministrowi na odwołanie prezesów sądów bez podania uzasadnienia.

Ziobro zwalnia prezesów sądów. "Niska efektywność"

Ministerstwo Sprawiedliwości opublikowało komunikat, w którym bardzo słabo oceniło efektywność pracy szczecińskiego sądu apelacyjnego.

"Sąd Apelacyjny w Szczecinie nie radzi sobie z opanowaniem wpływu spraw karnych, co oznacza, że w sądzie tym rosną zaległości. Szczeciński sąd apelacyjny zajął pod tym względem 9. miejsce na 11 wszystkich sądów apelacyjnych w kraju. Jest też pod koniec rankingu średniego czasu trwania spraw niezałatwionych" - podał resort w komunikacie.

Z tą oceną nie zgadza się rzecznik szczecińskiej apelacji. Sędzia Jaromin podkreślił, że opiera się ona na nieaktualnych danych. Jego zdaniem w rzeczywistości sytuacja wygląda dużo lepiej, niż przedstawia to resort sprawiedliwości. We wtorek Sąd Apelacyjny w Szczecinie ma wydać komunikat w tej sprawie.

Koniec kadencji odwołanego prezesa Macieja Żelazowskiego przypadał na 22 czerwca 2022 roku.

Ziobro czyści też w mniejszych sądach 

"Z opanowaniem wpływu spraw karnych duże problemy ma także Sąd Okręgowy w Kielcach, który zajął pod tym względem 40. pozycję na 45 wszystkich sądów okręgowych w Polsce" - podało Ministerstwo Sprawiedliwości.

Zgodnie z decyzją Zbigniewa Ziobry funkcję prezesa przestał pełnić sędzia Wojciech Merta. Nowym prezesem Sądu Okręgowego w Kielcach został sędzia Ryszard Sadlik.

Zmian dokonano także na poziomie sądów rejonowych. Z dniem 9 stycznia powołano nowych prezesów: w Sądzie Rejonowym w Nowym Mieście Lubawskim zostanie nim sędzia Michał Lasota, w Sądzie Rejonowym Poznań Stare Miasto – sędzia Danuta Felińska-Żukowska, zaś w Sądzie Rejonowym Poznań Nowe Miasto i Wilda nowym prezesem będzie sędzia Kamil Antkowiak.

Z dniem 8 stycznia 2018 odwołano prezesów: Sądu Rejonowego w Nowym Mieście Lubawskim – sędziego Andrzeja Borowskiego, Sądu Rejonowego Poznań Stare Miasto – sędziego Rafała Kubiaka oraz Sądu Rejonowego Poznań Nowe Miasto i Wilda – sędzię Ewę Negra-Kujawę.

Na istniejący wakat powołano prezesa Sądu Okręgowego w Krakowie – sędzię Dagmarę Pawełczyk-Woicką. Powołano także prezesów trzech sądów rejonowych: nowym prezesem w Sądzie Rejonowym w Szczytnie zostanie sędzia Ewelina Wolny, prezesem Sądu Rejonowego Warszawa Wola – sędzia Sebastian Ładoś oraz w Sądzie Rejonowym Warszawa Żoliborz - sędzia Agnieszkę Stachniak-Rogalska. 

ZOBACZ TEŻ: "To skrajnie nieuczciwe". Odwołana prezes sądu w Krakowie chce przeprosin od Zbigniewa Ziobry

Iustitia usunie sędziów, którzy dostali posady od Ziobry?

Niewykluczone, że część prezesów i wiceprezesów sądów powołanych przez Zbigniewa Ziobrę zostanie wyrzuconych ze Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia. Zarząd śląski stowarzyszenia zwołał zebranie członków, jednym z punktów jest rozpatrzenie wniosków o odwołanie siedmiorga sędziów.   

Ustawa o ustroju sądów powszechnych

Ustawa o ustroju sądów powszechnych wzmocniła pozycję ministra Zbigniewa Ziobry. Mimo apeli wielu środowisk i manifestacji w całej Polsce, prezydent Andrzej Duda podpisał ją w lipcu, gdy zawetował ustawy o KRS i Sądzie Najwyższym.

ZOBACZ TEŻ: Duda podpisał ustawę niezgodną z konstytucją. Ta opinia była znana od kilkunastu dni

Przed zmianami prezesów w sądach apelacyjnych i okręgowych wskazywał minister sprawiedliwości, ale za zgodą zgromadzeń ogólnych, czyli innych sędziów. Po zmianach minister ma dużo większą swobodę - wskazuje także prezesów i wiceprezesów w sądach najniższego szczebla - rejonowych. Swój wybór przedstawia pozostałym sędziom już post factum.

Biuro legislacyjne Kancelarii Senatu jeszcze przed podpisaniem ustawy przez prezydenta wskazywało, że w kilku punktach jest ona niezgodna z konstytucją. 

Więcej o: