Nieoficjalnie: kolejni ministrowie żegnają się ze stanowiskami. Następcy? Są niespodzianki

Minister cyfryzacji Anna Streżyńska pożegnała się ze stanowiskiem - podają nieoficjalnie dziennikarze. Cały czas pojawiają się kolejne nazwiska. Niektóre zaskakujące, jak w przypadku potencjalnego następcy szefa MSZ Witolda Waszczykowskiego. Wszystko wyjaśni się we wtorek w południe.

Dziennikarz Onetu Andrzej Gajcy napisał na Twitterze, że miejsce Anny Streżyńskiej zajmie Piotr Nowak, dotychczasowy wiceminister finansów. Podobnie twierdzą dziennikarze portalu Money.pl i „Rzeczpospolitej”.

ZOBACZ TEŻ:

Anna Streżyńska: Nie jestem politykiem. Staram się być fachowcem i zajmować tym, co umiem

Nie tylko Anna Streżyńska pożegnała się ze stanowiskiem?

Andrzej Gajcy w kolejnym wpisie stwierdził, że ze stanowiskiem pożegnał się też szef MSZ, Witold Waszczykowski. Nazwisko ministra spraw zagranicznych od kilku tygodni było wymieniane wśród osób, które przy okazji rekonstrukcji rządu najprawdopodobniej pożegnają się ze stanowiskiem.

Minister Waszczykowski w telewizji Republika powiedział: "Zadania, jakie były przed nami stawiane, zostały zrealizowane, szczególnie w kwestiach bezpieczeństwa.
Odbudowaliśmy naszą obecność na świecie, otwieramy kolejne ambasady i konsulaty". Dziennikarz "Newsweeka" Dariusz Ćwiklak zasugerował na Twitterze, że być może to pożegnanie Witolda Waszczykowskiego. "Testament Wieszcza. Znaczy Waszcza".

Szczerski nie zastąpi Waszczykowskiego?

Portal Wpolityce.pl informuje, że wbrew spekulacjom, ministra Waszczykowskiego nie zastąpi Krzysztof Szczerski, który ponoć woli pozostać szefem gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy.

Wśród spekulacji pojawiła się za to kandydatura prof. Jacka Czaputowicza, który od września pracuje w MSZ na stanowisku podsekretarza stanu ds. prawnych i traktatowych. Taką informację podał portal Wpolityce.pl oraz TVP Info. Według nieoficjalnych informacji RMF FM, prof. Czaputowicz przyjął propozycję objęcia teki ministra.

Dziennikarz Onetu Andrzej Gajcy twierdzi też, powołując się na dwa niezależne źródła, że minister obrony narodowej Antoni Macierewicz pozostanie na stanowisku.

Rekonstrukcja rządu we wtorek w południe

Informacje o dymisji ministrów nie zostały potwierdzone przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów. Rekonstrukcja rządu odbędzie się we wtorek około południa - poinformował w poniedziałek wicemarszałek Senatu, Adam Bielan. Informację potwierdziła rzeczniczka rządu, Joanna Kopcińska, a także Kancelaria Prezydenta.

"9 stycznia 2018 r. (wtorek) o godz. 12.00 w Pałacu Prezydenckim Prezydent RP Andrzej Duda na wniosek Prezesa Rady Ministrów dokona zmian w składzie Rady Ministrów" - czytamy na Twitterze Kancelarii.

ZOBACZ TEŻ: Ostateczne odliczanie. Pewniaki i znaki zapytania - kto w rządzie Morawieckiego się ostanie, a kto wyleci

Do czego przyzwyczaiły nas dwa lata rządów Prawa i Sprawiedliwości?

Więcej o: