"Pomidor". Tak kandydatka na następcę Szyszki odpowiada na pytanie dziennikarza

Jadwiga Emilewicz - dziś wiceminister rozwoju w rządzie PiS - jest typowana przez wielu na nową minister środowiska, która zastąpiłaby Jana Szyszkę. Sama zainteresowana pozostaje jednak bardzo tajemnicza.

Jadwiga Emilewicz była w piątek gościem telewizji wPolsce.pl braci Karnowskich. Wiceminister rozwoju przez prawie 10 minut opowiadała widzom o tzw. strefach zeroemisyjnych, gdzie będą mogły poruszać się - zgodnie z założeniami rządu - tylko pojazdy elektryczne.

Na zakończenie wywiadu pomiędzy prezenterem a gościem programu wywiązał się nietypowy dialog:

- Na koniec poproszę o odpowiedź "tak", "nie" lub "pomidor". Czy jest na stole propozycja, by przejęła pani resort środowiska bądź inny?
- Chyba trzecia odpowiedź będzie najbardziej właściwa

- odparła wyraźnie rozbawiona Emilewicz. Chwilę później dodała, już jak najbardziej poważnie: - Pan premier kształtuje rząd. Myślę, że poznamy jego skład na początku przyszłego roku.

Kim jest Jadwiga Emilewicz?

Jadwiga Emilewicz pełni dzisiaj funkcję wiceministra rozwoju w rządzie Mateusza Morawieckiego. Jest także - przynajmniej na razie - kandydatką Polski Razem Jarosława Gowina na prezydenta Krakowa w przyszłorocznych wyborach samorządowych.

Emilewicz jest ukończyła Instytut Nauk Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ otworzyła z kolei przewód doktorski. Jest również stypendystką m.in. Uniwersytetu Oxfordzkiego. Od 2003 roku jest związana z Wyższą Szkołą Europejską im. ks. J. Tischnera w Krakowie.

W przeszłości bez powodzenia startowała z list Polski Razem do europarlamentu. Później jednak udało jej się zdobyć mandat radnej sejmiku małopolskiego z ramienia PiS. Od 2015 roku jest wiceprezesem partii Jarosława Gowina.

Rekonstrukcja rzadu

Wielu typuje ją w ostatnich tygodniach m.in. na następczynię Jana Szyszki w ministerstwie środowiska. Nie wiadomo jednak, czy to on straci stanowisko w wyniku planowanej rekonstrukcji.

Sam premier Mateusz Morawiecki oświadczył, że szczegóły zmian w jego gabinecie będą znane po święcie Trzech Króli.

Więcej o: