Trwa dyskusja o sądach. Wtedy Patryk Jaki opowiada anegdotę o Łotwie. I coś pokręcił

Patryk Jaki w obronie sądowej rewolucji PiS sięgnął po anegdotę dotyczącą łotewskiej konstytucji. W trakcie wywiadu dla TVN24 wiceminister sprawiedliwości sporo jednak namieszał.

Patryk Jaki był w piątek wieczorem gościem Konrada Piaseckiego w TVN24. Tematem rozmowy była oczywiście trwająca sądowa rewolucja PiS. Dwa dni temu prezydent Andrzej Duda podpisał bowiem dwie ustawy - o Sądzie Najwyższym oraz KRS.

Obie budzą kontrowersje, bo ich przepisy wygaszają przed czasem zarówno konstytucyjne kadencje członków KRS, jak i - w praktyce - kadencję pierwszej prezes SN. Dlatego w pewnym momencie wiceminister sprawiedliwości postanowił opowiedzieć widzom anegdotę.

Patryk Jaki kontra konstytucja Łotwy

Rzecz dotyczyła wizyty pochodzącego z Łotwy Nilsa Muižnieksa, komisarza Praw Człowieka Rady Europy, który odwiedził Polskę. - I mówi nam o praworządności, że my łamiemy wszystkie zasady, bo politycy będą wskazywać sędziów - wspominał Jaki.

No i nasz wiceminister, który jest naukowcem, wyciągnął mu łotewską konstytucję. I co tam jest napisane? A no w artykule 84 (jest napisane), że łotewski sejm nie tylko powołuje wszystkich sędziów. Ale ich również odwołuje

- triumfował, przynajmniej przez chwilę, wiceminister sprawiedliwości.

Zaglądamy więc do konstytucji Łotwy...

Zainteresowani anegdotą Jakiego postanowiliśmy sami sięgnąć do konstytucji Łotwy. Oto, co możemy przeczytać we wspomnianym artykule 84:

Sędziów zatwierdza Saeima (łotweski sejm) i są nieodwołalni.

To pierwszy i dość istotny "szczegół" pominięty przez wiceministra Jakiego: łotewski sejm "zatwierdza" sędziów (a nie ich "powołuje" czy "wskazuje"), a do tego są oni "nieodwołalni".

Sądowa rewolucja PiSSądowa rewolucja PiS Fot. Gazeta.pl

Po drugie - owszem - w konstytucji Łotwy znalazło się zastrzeżenie, że Saeima "może odwołać sędziego ze stanowiska wbrew jego woli". Ale wyłącznie w dwóch ściśle określonych przypadkach: na podstawie orzeczenia kolegium dyscyplinarnego lub wyroku sądu w sprawie karnej.  

Tamtejsi politycy nie mają więc pełnej swobody w obsadzaniu stanowisk sędziowskich, jak wynika to z niedokładnej wypowiedzi wiceministra Jakiego.

Co więcej, w myśl polskiej konstytucji sędziów również zatwierdza polityk. Rolę tę pełni przecież prezydent RP. I nikt tego nie kwestionuje.

Wreszcie, po trzecie - wszystkie wspomniane rozwiązania, nawet jeśli są dalej idące niż pomysły PiS, znajdują się już w konstytucji Łotwy. Tymczasem PiS wraz z Andrzejem Dudą wprowadzają swoje propozycje dotyczące sędziów w drodze ustaw, nie mając przy tym konstytucyjnej większości.

Patryk Jaki odpowiada. Ale nie na temat

Późnym wieczorem po publikacji naszego tekstu do sprawy odniósł się sam zainteresowany. We wpisie na Twitterze Patryk Jaki nie wyjaśnił jednak w żaden sposób swojej pomyłki.

Jego uwagę przykuło za to - źle przez niego zacytowane - niemal ostatnie zdanie z naszego tekstu. Wiceminister twierdzi bowiem, że przyznaliśmy, iż rozwiązania Łotwy "są dalej idące niż pomysły PiS".

Tymczasem pełen cytat brzmi: "Wszystkie wspomniane rozwiązania, nawet jeśli są dalej idące niż pomysły PiS, znajdują się już w konstytucji Łotwy". Tym samym nie podjęliśmy się oceny, o której pisze Patryk Jaki.

Więcej o:
Komentarze (319)
Patryk Jaki cytuje konstytucję Łotwy. Sprawdzamy
Zaloguj się
 • pissklamie

  Oceniono 63 razy 55

  Jaki to wyjątkowy kretyn odporny na prawdę.

  Dlaczego miał takie czerwone uszy...
  od wstydu?

 • lodzermensz1

  Oceniono 58 razy 52

  Przecież wszyscy już wiedzą, że pisowcy w tej materii (i wielu innych) kłamią nałogowo. Zasłaniają się prawem innych krajów, ale z tych przepisów wyciągają sobie jakieś szczegóły, inne pomijają, ignorując cały system. Wyciągają sobie klocuszki, by zbudować z nich jakąś koszmarną, nową budowlę.
  Cała ta gadka to próba przekonania ciemnego luda. Ponieważ tym opiniom zaprzeczają specjaliści, prawnicy, konstytucjonaliści, instytucje krajowe i zagraniczne, maluje się ciemnemu ludowi wizję wszechświatowego spisku elit. Ostatnio do tego spisku dołączyła administracja Trumpa. Uwag nie zgłaszają jedynie Rosja, Turcja, Białoruś i Chiny. Mimo to ciemny lud wierzy...

 • delfinadupa

  Oceniono 54 razy 46

  Jaki to neurotyczny psychopata, jak u nich wszystkich psychopatycznych niespełnionych frustratów.

 • wan20_3

  Oceniono 41 razy 39

  Jaki to kłamliwy i plugawy propagandzista czyli cyngiel pana Zbyszka tzw. ministra sprawiedliwości.. Zresztą widać w Jakiego wypowiedziach a ponadto toi niestety niekompetentny jełop.

 • trasat47

  Oceniono 38 razy 32

  Jeżeli PIS takiego matoła powołał na stanowisko wiceministra, to oznacza, iż uważa, że Polacy są durniami i będą akceptować jego brednie. Najgorsze jest to, że chyba się nie myli.

 • tlen69

  Oceniono 34 razy 32

  Jak zwykle Jaki i Jego koledzy nie znają konstytucji naszej i Łotwy - dowód wyżej. Ponadto czytanego tekstu nie potrafią zrozumieć? W oparciu i na podstawie  konstytucji  były wybory prezydenckie( Art. 127) i do parlamentu Art. 97?
  Władzom konstytucja była wtedy potrzebna, a gdy siedzą/okupują "stołki" w organach władzy, to się "szarogęszą"? niszczą konstytucję ?. Ślubowali na nią i przysięgali Art. 104 pkt 2 konstytucji. Jeżeli im przeszkadza, to nam przeszkadzają "burzyciele konstytucji" na stanowiskach państwowych w organach władzy. Konsekwentnie czekamy pilnie i niezwłocznie na ICH DYMISJE - wszystkich polityków PiS ?!!!
  Czy PiS płacąc 500+ z naszego budżetu (także od biednych emerytów i rencistów) zrobił to po to, by wygrać wybory, a potem zdradzić Konstytucję  Polskę, SUWERENA i Traktaty międzynarodowe?
  Te 2 lata wygląda jak swawola i samowola PiS i niewola pozostałych obywateli ? Nie ma na to zgody!W 2004 r. wstępowaliśmy do UE na warunkach Art. 2 konstytucji RP. Potwierdzaliśmy, że Polska jest krajem demokratycznym i praworządnym. Na podstawie Konstytucji RP, w 2010 r. zdecydowano o przekazaniu organizacji międzynarodowej wykonywania części swoich suwerennych kompetencji. Postanowienie Konstytucji RP w art. 90 ust. 1 oraz podpisanie przez śp. prezydenta L.Kaczyńskiego - Traktatu lizbońskiego Art. 2 . My i Unia Europejska - PE, KE i RE (Art. 354 Traktatu UE) zobowiązana jest reagować na łamanie wartości i praworządności

 • MACIEKR76

  Oceniono 36 razy 32

  Jaki jełop. Ale poszło w eter i ciemny lud się cieszy. Nie liczy się fakt i prawda tylko fake i narracja. A ludzie to łykają bezkrytycznie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX