Dobrze, że podpisał? Nowy sondaż po decyzji Andrzeja Dudy w sprawie ustaw sądowych

Mimo protestów Andrzej Duda podpisał zmiany w Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. Jak jego decyzję oceniają Polacy? Jest sondaż dla "Faktów" TVN.

Andrzej Duda decyzję ogłosił w środę. Tego samego dnia podpisał ustawy o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa.

44 proc. badanych popiera decyzję o podpisaniu ustaw o Sądzie Najwyższym i KRS. 43 proc. jest przeciwna -  - wynika z sondażu Kantar Millward Brown S.A. dla "Faktów" TVN i TVN24. 13 proc. ankietowanych odpowiedziało "nie wiem". 

Rewolucja sądowa PiS

O zawetowanie ustaw apelowali do Andrzeja Dudy opozycja, organizacje pozarządowe, jego macierzysta uczelnia - Uniwersytet Jagielloński oraz amerykańskie stowarzyszenie prawników. W obronie wolnych sądów demonstrowały tysiące osób w całej Polsce, a Komisja Europejska z niepokojem przygląda się planowanym zmianom.

Oficjalna wersja obozu PiS jest taka, że ustawy mają oczyścić sądownictwo z osób związanych z PRL i usprawnić wymiar sprawiedliwości. Krytycy ustaw podnoszą, że upolitycznią one sądownictwo. 

Dowiedz się więcej: