"Tak postępuje tylko okupant". Wyjątkowo ostre słowa pierwszej prezes Sądu Najwyższego

Prof. Małgorzata Gersdorf wydała w piątek bardzo ostre oświadczenie. Pierwsza prezes Sądu Najwyższego w mocnych słowach skrytykowała w nim podpisaną przez prezydenta nową ustawę o SN.

Andrzej Duda zdecydował - pomimo licznych protestów prezydencka ustawa o Sądzie Najwyższym została już podpisana. Teraz czeka ona na publikację w Dzienniku Ustaw. Dopiero trzy miesiące po tej dacie nowe przepisy wejdą w życie.

Dwa dni po tym, jak prezydent ogłosił swoją decyzję, głos zabrała pierwsza prezes SN, która - zgodnie z ustawą autorstwa Dudy - będzie musiała przed upływem swojej konstytucyjnej kadencji opuścić urząd.

To zamach na strukturę jednego z najważniejszych organów państwa. Dokonano tego nie przez użycie sił militarnych, czy paramilitarnych, ale przez uchwalenie niekonstytucyjnych rozwiązań, które według formuły słynnego filozofa Gustawa Radbrucha określa się po prostu jako "ustawowe bezprawie"

- pisze w liście otwartym prof. Małgorzata Gersdorf. Przypomina przy tym, że funkcję I prezes SN powierzył jej prezydent Rzeczypospolitej Polskiej. "Jest to mandat co najmniej tak silny, jak ten, którym cieszą się posłowie, czy senatorowie RP" - podkreśla.

Jednocześnie dodaje, że nie broni w ten sposób "przysłowiowego stołka". "Bronię pryncypiów związanych z demokratycznym państwem prawnym" - zapewnia I prezes SN.

Nikt, kto wygrywa demokratyczne wybory nie rządzi tylko w imieniu swoich wyborców, ale w imieniu wszystkich obywateli. Nikomu też nie wolno niszczyć struktur konstytucyjnych organów państwa. Tak postępuje tylko okupant

- stwierdza Gersdorf. I przestrzega: "Ostrzegam przed łamaniem umowy społecznej jaką
jest Konstytucja. Jest to ścieżka nad przepaścią, w którą może spaść cały Naród".

Rewolucja PiS w Sądzie Najwyższym

Prezydencka ustawa o SN zakłada, że od teraz wszyscy sędziowie tej instytucji, którzy skończą 65 lat, będą zmuszeni automatycznie przejść w stan spoczynku. Dziś to blisko 40 proc. obecnego składu.

Dotyczy to także prof. Gersdorf, która osiągnęła wiek 65 lat w listopadzie tego roku, choć - zgodnie z konstytucją - jej 6-letnia kadencja prezesa upływa dopiero w 2020 roku.

Odchodzący sędziowie SN mogą co prawda poprosić prezydenta o przedłużenie orzekania na kolejne trzy lata. Andrzej Duda będzie jednak decydował o tym wyłącznie według własnego uznania. W ustawie nie ma bowiem żadnych kryteriów, jakimi miałby się kierować.

Sądowa rewolucja PiSSądowa rewolucja PiS Fot. Gazeta.pl

W wielu dotychczasowych wywiadach prof. Małgorzata Gersdorf zapewniała, że jeśli ustawa wejdzie w życie, nie będzie się ona ubiegała o przedłużenie możliwości orzekania.

Na list otwarty prof. Gersdorf równie mocno odpowiedział PiS. "Bezczelność prezes SN nie ma granic. Ale jej lament jest świadectwem bezradności: rozpanoszona kasta traci wpływy i dochody" - napisał na Twitterze szef klubu tej partii Ryszard Terlecki.

Więcej o: