"Wszedł cham w zabłoconych gumofilcach i wypróżnił się". Cimoszewicz bezlitośnie o PiS

Aroganckie, pewne siebie i kpiące - tak były premier Włodzimierz Cimoszewicz opisuje reakcje polityków PiS na uruchomienie przez Komisję Europejską artykułu 7. Cimoszewicz pozwolił też sobie na bardziej dosadne określenie.

Prezydent Andrzej Duda zapowiedział podpisanie ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym. Przeciwko ustawom protestowała nie tylko opozycja, ale także organizacje pozarządowe i unijne instytucje. W związku ze zmianami w polskim sądownictwie Komisja Europejska uruchomiła artykuł 7 unijnego traktatu wobec Polski. CZYTAJ WIĘCEJ>>>

Kroki Komisji Europejskiej komentował w "Faktach po Faktach" w TVN24 były premier Włodzimierz Cimoszewicz. Ocenił podpisanie ustaw przez prezydenta jako decyzję "bardzo arogancką, butną, będącą demonstracją niechęci dialogu z Komisją". - To zapowiedź pogarszania się relacji - ocenił Cimoszewicz.

"Nic mi nie zrobicie"

Były premier odniósł się także do komentarzy polityków PiS, którzy w decyzji KE nie widzą zagrożenia.  - Słuchając tych  aroganckich, bardzo pewnych siebie, kpiących wypowiedzi, dzisiaj pomyślałem sobie, przepraszam, że posłużę się takim przykładem: wszedł cham w zabłoconych gumofilcach do salonu, wypróżnił się i rechocząc mówi "nic mi zrobicie" - podsumował Cimoszewicz.

- To jest coś strasznego, co się dzieje z naszym krajem. To jest upodlenie Polski na oczach Europy i sporej części świata - dodał.

Cimoszewicz stwierdził, że "staliśmy się państwem, które niedługo będzie zasługiwało na pogardę". - My się nie tyle wykluczamy z UE, ale z rodziny demokratycznych, wysokorozwiniętych państw świata zachodniego - powiedział były premier.

Kontrowersyjne ustawy o KRS i Sądzie Najwyższym

Do tej pory członkowie Krajowej Rady Sądownictwa byli wybierani w większości przez środowiska sędziowskie. Zgodnie z nowelizacją, PiS może wskazać do KRS maksymalnie aż 11 sędziów. W takim wariancie pozostałą czwórkę będą stanowili kandydaci aktualnej opozycji, o ile ta ich zgłosi. 

ZOBACZ TAKŻE: To już pewne - Duda podpisze ustawy, a PiS przejmie KRS i SN. Sądowa rewolucja w 5 punktach>>>

Nowelizacja ustawy o KRS przewiduje m.in. wybór przez Sejm sędziów do KRS większością 3/5 głosów. Tak duża większość potrzebna jest jednak tylko w pierwszym głosowaniu. Co jeśli się nie uda? Przepisy przewidują proste rozwiązanie. W razie spodziewanego klinczu wystarczy po prostu bezwzględna większość głosów, którą PiS dysponuje z nawiązką.

Kolejna ustawa przewiduje rewolucję w Sądzie Najwyższym. Jeśli wejdzie ona w życie, blisko 40 proc. sędziów przejdzie w stan spoczynku.

Więcej o:
Komentarze (698)
Włodzimierz Cimoszewicz ostro o politykach PiS
Zaloguj się
 • dawno.urodzony

  Oceniono 154 razy 114

  boleśnie celnie panie premierze Cimoszewicz...
  ale dziękuję za te słowa, bo w końcu trzeba chama nazwać chamem

 • homesicalien

  Oceniono 100 razy 84

  Szkoda, że w Polsce często ci, którzy do rządzenia by się nadawali nie chcą do niej iść albo do niej wracać. I na odwrót - ci, którzy najbardziej zaciekle pożądają władzy, nie zasługują na nią.

 • dezyderymarchewka

  Oceniono 110 razy 74

  Bardzo trafny ogląd sytuacji.

 • tetradrachma

  Oceniono 99 razy 73

  Panie premierze, "cham" nie wypróżnia się, a ...."sra" ! Ponadto, atrybutem chama w dzisiejszej Polsce już dawno przestały być "zabłocone gumofilce". Nigdy nie widziałem pani Pawłowicz czy Tarczyńskiego tudzież p. Kukiza w rzeczonym ...."obuwiu" !

 • elinstal

  Oceniono 88 razy 72

  Ależ się pisiarni naleciało. Ktoś w końcu im wytłumaczył ich językiem, co cywilizowani ludzie sądzą o pisiorach hehe.

 • zsm-5

  Oceniono 98 razy 64

  Za 3 lata Naród otrzyma pod choinkę piękny prezent - Adrianka przed Trybunałem Stanu. Reszta pisiorów przed zwykłymi sądami karnymi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX