Saryusz-Wolski użył cytatu z "Potopu" zupełnie bez zrozumienia. Wyszło fatalnie

- Kończ, waść, wstydu oszczędź - chciałby powiedzieć Komisji Europejskiej Jacek Saryusz-Wolski. Niestety polityk zdaje się nie rozumieć kontekstu cytatu "Potopu".

Prawicowy serwis wPolityce.pl przeprowadził rozmowę z Jackiem Saryusz-Wolskim - europarlamentarzystą, który jeszcze nie tak dawno walczył o stanowisko przewodniczącego Rady Europejskiej. Poparł go jednak tylko polski rząd, a Donalda Tuska poparły reprezentacje 27 krajów. Od tego czasu polityk, wiele lat będący członkiem Platformy Obywatelskiej, stał się stronnikiem Prawa i Sprawiedliwości.

"Kończ, waść..."

W rozmowie z serwisem tłumaczył procedury związane z uruchomieniem Artykułu 7 przez Komisję Europejskiej. Oto fragment wywiadu (pisownia oryginalna):

Zwracając się do KE można zacytować Kmicica „Kończ waść wstydu oszczędź”. Niech ona przestanie, a potem niech odejdzie. Uruchomienie art. 7 stanowi oczywiście paliwo dla wrogów czy przeciwników Polski, a także dla totalnej opozycji. W tle oczywiście jest Rosja. Sądzę, bowiem, że rosyjskie interesy w Europie są również zaangażowane w procedurę sankcyjną wobec Polski

Wygląda na to, że Saryusz-Wolski zupełnie nie zrozumiał słów Andrzeja Kmicica. Zostały one wypowiedziane podczas starcia z Michałem Wołodyjowskim. Wyzwany na pojedynek Kmicic był pewien swoich sił i rzucił się do walki. Gdy jednak zrozumiał, że nie ma szans, a przeciwnik go poniża, poprosił Wołodyjowskiego, by ostatecznie zakończył pojedynek. Tak się też stało - Kmicic został zraniony w głowę i padł na ziemię.

Czego polityk chce od KE?

Często zdarza się, że cytat z "Potopu" używany jest błędnie, w znaczeniu odwrotnym, ale skoro już europarlamentarzysta podkreśla, że są to słowa Kmicica, wypadałoby znać ich kontekst. Tym bardziej, że w tym przypadku zabrzmiało to wyjątkowo źle. Sparafrazujmy: Zwracając się do KE można zacytować Kmicica "Pokonaj mnie, ale oszczędź wstydu". 

Pojedynek można zobaczyć też w filmie Jerzego Hoffmana. Przytoczone przez polityka słowa padają po czwartej minucie fragmentu:

 
Więcej o:
Komentarze (253)
Jacek Saryusz-Wolski z cytatem z "Potopu"
Zaloguj się
 • kajmir

  Oceniono 103 razy 93

  Nie dziwne, że PO przegrało, skoro przez lata pozwalali by w ich szeregach działali ludzi pokroju Wolskiego i Gowina.

 • chateau

  Oceniono 80 razy 78

  Bardziej na czasie będzie inny cytat.

  - To waść mówisz jako prywatny?
  - Tak jest.
  - I mogę ci jako prywatnemu odpowiedzieć?
  - Jako żywo! sam proponuję.
  - Tedy słuchajże mnie, panie K. [...], jesteś szelma, zdrajca, łotr, rakarz i arcypies! Masz dosyć, czyli mam ci jeszcze w oczy plunąć?

 • konigin

  Oceniono 50 razy 50

  Jak widac Srayusz trafil wreszcie na sobie wlasciwa intelektualnie i moralnie partyje.

 • stefa555

  Oceniono 38 razy 36

  Ze swoja inteligencją musi być zwolennikiem pisu

 • petrucchio

  Oceniono 34 razy 34

  Saryusz-Wolski pienił się, rzęził, na koniec chrapliwe słowa wyszły mu z gardzieli przez zaciśnęte usta:
  - Kończ... waść!... wstydu... oszczędź!...

 • Krestwan Wit

  Oceniono 32 razy 32

  pokonaj mnie? chyba zabij i oszczędź wstydu, gdyby go oszczędził to wstyd by pozostał. a zatem Wolski chce aby nas komisja dorżnęła, dobre

 • zagraniczny-online

  Oceniono 35 razy 31

  ten Saryusz intelektualnie strasznie klapnal ostatnimi czasy,
  ale to moze byc medyczny powod, moze poczatki Alzheimera ?
  Z wiekiem przychodza pewne problemy ze zdrowiem, warto o tym pomyslec zanim zacznie sie robic z czlowieka posmiewisko ...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX