Andrzej Duda ogłosił decyzję. Podpisze ustawy o KRS i Sądzie Najwyższym

Andrzej Duda podpisze ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym. Koniec marzeń o wecie.

Prezydent Andrzej Duda swoją decyzję ogłosił podczas popołudniowej konferencji prasowej. Ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym będą podpisane - zdecydował. Zawetowania obu ustaw domagali się protestujący w polskich miastach ludzie, opozycja, a nawet Amerykańskie Stowarzyszenie Adwokatów. O to, by Duda ustaw nie podpisywał apelowała też jego macierzysta uczelnia: Uniwersytet Jagielloński. 

- Podjąłem decyzję w kwestii ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym. To były prezydenckie projekty ustaw. Złożyłem je do laski marszałkowskiej w Sejmie 24 września, tak jak się wcześniej zobowiązałem, kiedy zdecydowałem się zawetować poprzednie ustawy, z którymi się w istotnych punktach nie zgadzałem jako prezydent. Podjąłem decyzję o podpisaniu obu tych ustaw - powiedział Andrzej Duda. Przypomnijmy: ustawy prezydenta były później poprawione i uzupełnione przez parlamentarzystów. Przegłosowane przed kilkoma dniami przez Sejm i Senat, trafiły na biurko prezydenta. 

Duda stwierdził, że jego uwagi dotyczące ustaw zostały uwzględnione, m.in. jeśli chodzi o kompetencje ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego, obsadę sędziowską SN czy kwestie administracyjne związane z konstrukcją ustrojową Sądu Najwyższego.

Andrzej Duda "zdziwiony" i "zniesmaczony"

Dziwi mnie stawianie tak nieprzyzwoitej tezy o tym, że tamte ustawy (które wcześniej zawetował prezydent - red.) i te ustawy to to samo. Są bardzo istotne różnice - kontynuował. 

Prezydent stwierdził, że sędziowie są "sługami" obywateli. Wyraził nadzieję, że podpisane przez niego ustawy naprawią sądownictwo. 

Andrzej Duda o sądach - zapis relacji NA ŻYWO >>>

- Z niesmakiem słucham gromkich głosów, zwłaszcza ze strony przedstawicieli elit, w tym elit sędziowskich, o tym, jak to straszliwy system zostaje wprowadzony, który będzie powodował naruszenie niezawisłości sędziowskiej, upolitycznienie. Proszę sprawdzić, w ilu krajach egzekutywa ma wpływ na wybór sędziów. W Stanach Zjednoczonych prezydent wskazuje sędziów Sądu Najwyższego, a opiniuje ich Senat. Środowiska sędziowskie nie mają w tych sprawach nic do powiedzenia - mówił Andrzej Duda.

Nie widzę problemu, że takie rozwiązanie jest przyjęte  - dodał.

Oto nagranie całego wystąpienia prezydenta: 

Komisja Europejska uruchamia artykuł 7

Prezydent nie odniósł się słowem do decyzji Komisji Europejskiej w sprawie Polski. KE poinformowała o rozpoczęciu procedury z artykułu 7 unijnego traktatu. Nazywana jest też "opcją atomową". O co w niej chodzi? 

Dowiedz się więcej: oto słynny artykuł 7. Co dokładnie grozi Polsce? >>>

Wiceprzewodniczący KE Frans Timmemans powoływał się na ekspertyzy prawne, a także na negatywne opinie Komisji Weneckiej, te ostatnie - dotyczące reform wymiaru sprawiedliwości i wcześniejsze - dotyczące zmian w Trybunale Konstytucyjnym.

Sprawa polskiego wymiaru sprawiedliwości trafi teraz do unijnej rady - grona 28 ministrów do spraw europejskich ze wszystkich rządów Wspólnoty. 

Zobacz też: Artykuł 7 uruchomiony. "Robimy to z bólem serca, ale Polska nie dała nam wyboru" >>>

Bułgaria, kierująca od stycznia pracami rady zdecyduje, kiedy dokładnie ministrowie zajmą się tą sprawą, czy w styczniu, czy w lutym. Do stwierdzenia poważnego zagrożenia dla praworządności w Polsce potrzebna jest akceptacja 22 krajów i zgoda Parlamentu Europejskiego.

Artykuł 7. Mechanizm prewencyjnyArtykuł 7. Mechanizm prewencyjny gazeta.pl

Co ważne, uruchomienie artykułu 7 nie oznacza sankcji. Restrykcje, na przykład w postaci zawieszenia prawa głosu na unijnych naradach, przewidziane są na dalszym etapie. O tym jednak póki co nikt nie mówi, bo w tej sprawie potrzebna jest jednomyślność wszystkich krajów. 

Kontrowersyjne ustawy o KRS i Sądzie Najwyższym

Do tej pory członkowie Krajowej Rady Sądownictwa byli wybierani w większości przez środowiska sędziowskie. Zgodnie z nowelizacją, PiS może wskazać do KRS maksymalnie aż 11 sędziów. W takim wariancie pozostałą czwórkę będą stanowili kandydaci aktualnej opozycji, o ile ta ich zgłosi. 

Nowelizacja ustawy o KRS przewiduje m.in. wybór przez Sejm sędziów do KRS większością 3/5 głosów. Tak duża większość potrzebna jest jednak tylko w pierwszym głosowaniu. Co jeśli się nie uda? Przepisy przewidują proste rozwiązanie. W razie spodziewanego klinczu wystarczy po prostu bezwzględna większość głosów, którą PiS dysponuje z nawiązką.

Sądowa rewolucja PiSSądowa rewolucja PiS Fot. Gazeta.pl

Kolejna ustawa przewiduje rewolucję w Sądzie Najwyższym. Jeśli wejdzie ona w życie, blisko 40 proc. sędziów przejdzie w stan spoczynku. Ale to nie wszystko. 

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: PiS z łatwością przejmie KRS, wbrew prezydentowi. Sądowa rewolucja w 5 punktach >>>

Więcej o: