Henryk Cioch nie żyje. Był sędzią TK wybranym przez PiS. "To przez nagonkę medialną"

Henryk Cioch nie żyje - podało w środę rano RMF FM. Był jednym z sędziów dublerów wskazanych do Trybunału Konstytucyjnego przez PiS. Miał 66 lat.

Henryk Cioch został znaleziony martwy w jednym z mieszkań w Warszawie - informuje RMF FM. Według ustaleń radia przyczyną śmierci były najprawdopodobniej problemy zdrowotne sędziego TK.

Doniesienia te potwierdziła w rozmowie z radiową Jedynką prezes TK Julia Przyłębska.

Mam takie wrażenie, że (to przez) obciążenie psychiczne związane z tą obrzydliwą nagonką medialną. Ale nie tylko, również części polityków, którzy w niewybredny sposób rzucają oskarżenia, nazywając niektórych sędziów "sędziami dublerami"

- oznajmiła Przyłębska. - To powoduje w nas wszystkich olbrzymi stres - dodała.

Henryk Cioch. Senator i sędzia TK

Henryk Cioch urodził się 30 lipca 1951 roku w Lubaczowie.

Był absolwentem Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Jako stypendysta Fundacji H. Herzt Stiftung w latach 1984–1985 przebywał na stypendium na Uniwersytecie w Bonn.

Później związał się zawodowo z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim. W 2011 roku został senatorem VIII kadencji jako bezpartyjny kandydat PiS.

W grudniu 2015 roku został kandydatem PiS na sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Głosami tej partii zdecydowano wówczas, że to Henryk Cioch zajmie miejsce prawidłowo wybranego już wcześniej Romana Hausera. Stąd przez wielu prawników i komentatorów Cioch był nazywany jednym z "sędziów dublerów".

Poprzedni prezes TK prof. Andrzej Rzepliński przez kilkanaście miesięcy nie dopuszczał go do orzekania. Umożliwiła mu to dopiero w grudniu 2016 roku nowa prezes Julia Przyłębska.

Henryk Cioch to drugi sędzia TK wskazany przez PiS, który zmarł w tym roku. W lipcu tego roku odszedł również prof. Lech Morawski. Przyczyną jego śmierci był najprawdopodobniej wypadek w mieszkaniu, któremu uległ kilka dni wcześniej.

Więcej o: