Projekt dokumentu przeciwko Polsce leży już na biurku Junckera. Decyzja w środę

Jest projekt decyzji Komisji Europejskiej o uruchomieniu przeciwko Polsce artykułu 7. unijnego traktatu - dowiedziało się nieoficjalnie Polskie Radio. Dokument trafi w środę na posiedzenie Komisji, ale to komisarze podejmą ostateczną decyzję.

Z nieoficjalnych informacji Polskiego Radia wynika, że przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker wahał się w ostatnich dniach. Wątpliwości nie miał wiceszef Komisji Frans Timmermans.

Jeszcze we wtorek były pomysły rozmowy Brukseli z Warszawą, ale nie zostały zrealizowane. Wtedy szef Komisji Europejskiej miał zdecydować, że nadszedł czas na uruchomienie artykułu 7. unijnego traktatu. Chodzi o pierwszy etap. Nie dotyczy on sankcji, ale przewiduje wysłanie wniosku do krajów członkowskich o stwierdzenie zagrożenia dla praworządności w Polsce.

Teraz wszystko zależy od przebiegu dyskusji na posiedzeniu komisarzy, choć z dotychczasowych ustaleń wynika, że Komisja zamierza uruchomić artykuł 7. Jeżeli tak się stanie, wniosek stwierdzający zagrożenie dla rządów prawa w Polsce zostanie wysłany do krajów członkowskich. By został zaakceptowany, muszą go poprzeć 22 państwa, za zgodą Parlamentu Europejskiego.

Po karze dla TVN-u prześwietliliśmy KRRiT. "Dotarliśmy do szokujących informacji" [MAKE POLAND GREAT AGAIN odc. 14]

Więcej o: