Kogut straci immunitet? Na razie PiS zawiesza senatora. On sam mówi, co zrobi

Jest wniosek o uchylenie immunitetu senatorowi PiS Stanisławowi Kogutowi. Śledczy chcą mu postawić zarzuty o charakterze korupcyjnym. Na razie został zawieszony w partii. Senatorowi grozi areszt tymczasowy.

O wniosku poinformowała rzeczniczka prokuratury krajowej. Ewa Bialik powiedziała, że powstał na podstawie dowodów zebranych przez CBA. Dodała, że prokuratorzy chcą postawić senatorowi trzy zarzuty o charakterze korupcyjnym. 

Kogut: Sam złożę wniosek

Stanisław Kogut podtrzymał wcześniejszą deklarację o zrzeczeniu się immunitetu. W rozmowie z dziennikarzami powtórzył, że czuje się niewinny. "Sam złoże wniosek o uchylenie immunitetu, żeby wszystkie sprawy zostały wyjaśnione" - powiedział.
Stanisław Kogut był też pytany o wniosek o tymczasowy areszt. "Ja na każde wezwanie się zgłoszę, każdą sprawę wyjaśnię, nie ma najmniejszego problemu" - zaznaczył. Dodał, że to prokurator podejmuje decyzje.

Na razie PiS zawiesiło Koguta w prawach członka partii. Poinformowała o tym jej rzeczniczka Beata Mazurek. Jest też zgoda Prawa i Sprawiedliwości na uchylenie mu immunitetu. 

Prokuratura: Wywierał wpływ

W komunikacie Prokuratury Krajowej napisano, że senator miał wywrzeć wpływ na wydanie decyzji o umorzeniu postępowania administracyjnego, które dotyczyło wpisania do rejestru zabytków dawnego hotelu Cracovia i kina Kijów w Krakowie. W zamian za to senator miał przyjąć obietnicę udzielenia mu korzyści majątkowej w kwocie miliona złotych. Połowa tych pieniędzy została przyjęta w formie darowizny wpłaconej na rzecz Fundacji Pomocy Osobom Niepełnosprawnym, w której senator pełnił funkcję prezesa zarządu.

Pieniądze za umowy z PKP

Drugi zarzut dotyczy przyjęcia przez senatora korzyści majątkowej o wartości co najmniej 170 tysięcy złotych. Pieniądze miały zostać wręczone w zamian za wywarcie wpływu na prezesa zarządu i członków zarządu PKP S.A. w zamian za podjęcie decyzji dotyczącej jednej z umów zawartych pomiędzy PKP a innym podmiotem gospodarczym.
Senator miał się także podjąć pośrednictwa przy załatwianiu sprawy skazanego za kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą. Powołując się na wpływy w Areszcie Śledczym w Krakowie, senator miał pośredniczyć w zamianie sposobu odbywania kary przez skazanego na lżejszy w zamian za korzyść majątkową o wartości co najmniej 24 tysięcy złotych w postaci wyposażenia oświetlenia obiektów sportowych należących do Fundacji Pomocy Osobom Niepełnosprawnym.

Po karze dla TVN-u prześwietliliśmy KRRiT. "Dotarliśmy do szokujących informacji" [MAKE POLAND GREAT AGAIN odc. 14]

Więcej o: