Zaskakujący ruch Schetyny. Szef Platformy ma propozycję dla Nowoczesnej i apeluje do premiera

Podczas Rady Krajowej Platformy Obywatelskiej w Warszawie Grzegorz Schetyna wygłosił bardzo mocny apel do całej opozycji demokratycznej. - To najtrudniejszy moment od 1989 - przekonywał polityk.

- Spotykamy się w momencie być może najtrudniejszym dla polskiej demokracji. W ogóle dla Polski w ostatnich od 1989 roku - rozpoczął swoje przemówienie podczas Rady Krajowej PO Grzegorz Schetyna.

- Chciałbym zwrócić się z poważnym apelem do wszystkich partii opozycji demokratycznej o natychmiastowe zacieśnienie współpracy - mówił Schetyna. Podkreślił, że ta współpraca ma obowiązywać "w Parlamencie, ale także poza nim".

- Przede wszystkim zwracam się do koleżanek i kolegów z Nowoczesnej o jak najszybsze powołanie wspólnego prezydium naszych klubów parlamentarnych - powiedział się Grzegorz Schetyna. Zapowiedział, że wtedy każdy wniosek i inicjatywa będą konsultowane i składane wspólnie. - W ten sposób zwiększy się siła demokratycznej opozycji w Sejmie - zapewniał

Apel do Morawieckiego

Grzegorz Schetyna apelował też do premiera Mateusza Morawieckiego. - Panie premierze, proszę wyrwać się spod wpływu Kaczyńskiego. Proszę w poniedziałek opublikować wszystkie wyroki Trybunały Konstytucyjnego - powiedział szef PO.

Polityk przypomniał, że wyroki TK nie były publikowane przez Beatę Szydło przez wiele miesięcy. Tłumaczył, że oznaczało to wiele miesięcy łamania konstytucji. - Każdy dzień łamania konstytucji to chaos i kryzys ustrojowy w państwie - zapewniał Schetyna.

Szeroka współpraca

- Proponujemy wspólną walkę o uczciwe wybory samorządowe i parlamentarne, które PiS swoimi zmianami w ordynacji wyborczej właśnie przekreśla - mówił Schetyna.

Szef PO zachęcał też do zaproszenia do współpracy PSL, które nazwał "sprawdzonym partnerem". Z myślą o listach wyborczych do sejmików wojewódzkich zaproponował też współpracę z Unią Pracy i Demokratyczną Lewicą.

Więcej o: