"Cieszy mnie, że nasze podejście znajduje zrozumienie". Premier Morawiecki w Brukseli

Mateusz Morawiecki udał się do Brukseli z pierwszą wizytą jako premier polskiego rządu. - Cieszy mnie, że nasze podejście znajduje coraz większe zrozumienie w Brukseli - powiedział odnośnie polityki ws. uchodźców.

Mateusz Morawiecki wraz z premierami krajów Grupy Wyszehradzkiej spotkał się z premierem Włoch, Paolo Gentilonim i przewodniczącym Komisji Europejskiej Jeanem-Claude Junckerem. Głównym tematem spotkania był kryzys migracyjny.

"Znajdujemy coraz większe poparcie"

- Będziemy przedstawiali nasze podejście do polityki relokacji uchodźców. To bardzo ważne, bo jesteśmy na zakręcie w rozumieniu podejścia do polityki ws. uchodźców. Cieszy mnie, że nasze podejście znajduje coraz większe zrozumienie w Brukseli - powiedział dziennikarzom Mateusz Morawiecki tuż przed spotkaniem z premierami Grupy Wyszehradzkiej i Włoch.

Przypomnijmy, że Polska nie zgadza się na przymusowe przyjmowanie uchodźców. To stanowisko nie podoba się Komisji Europejskiej i krajom takim jak Włochy czy Grecja, do których napływa najwięcej uchodźców. - Wiem, że premier Grecji cały czas ma inne spojrzenie na te tematy - dodał Mateusz Morawiecki.

Zadowolony z negocjacji

Mateusz Morawiecki spotka się też z brytyjską premier Theresą May, z którą będzie rozmawiał m.in. o Brexicie. Polski premier powiedział, że jest zadowolony z dotychczasowych negocjacji z Wielką Brytanią, gdyż „podstawowe postulaty dotyczące polskich obywateli zostały spełnione”.

W ubiegły piątek Wielka Brytania i Komisja Europejska porozumiały się w sprawie pierwszej fazy rozmów. Negocjatorzy ustalili, że prawa Europejczyków w Wielkiej Brytanii po Brexicie będą gwarantowane, Londyn będzie wpłacał do unijnego budżetu, nie będzie kontroli granicznych między Irlandią a Irlandią Północną.

Po całonocnych rozmowach jest porozumienie w sprawie Brexitu. Juncker: Dokonaliśmy przełom

"Cieszy mnie każde wsparcie"

Dziennikarze dopytali Mateusza Morawieckiego o wsparcie ze strony Donalda Tuska, który w liście do unijnych stolic napisał, że obowiązkowy podział uchodźców między kraje był nieskuteczny i wywołał głębokie podziały we Wspólnocie.

Cieszę się ze wszystkich głosów, które wspierają naszą narrację, nasze podejście do problemu uchodźców

- odpowiedział premier. Dodał, że zgodnie ze stanowiskiem Polski, pomoc dla uchodźców na miejscu jest „znacznie bardziej efektywna”. Dodał, że Polska przekazała 50 mln euro do Europejskiego Banku Inwestycyjnego i ponad 7 mln euro na pomoc dla krajów północnej Afryki.

Na godzinę 14 zaplanowana jest konferencja prasowa Mateusza Morawieckiego.

W piątek premier Morawiecki spotka się z kolei z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Nie będzie to ich pierwsze spotkanie. Premier i prezydent poznali się wcześniej -  gdy byli ministrami: gospodarki we Francji i rozwoju w Polsce.

Gigantyczna zmiana: premierem został Mateusz Morawiecki. "Ostatnie takie poruszenie widziano, jak wizytował nas Nixon" [MAKE POLAND GREAT AGAIN]


 

Więcej o: