Problemy ministra Waszczykowskiego? Posłowie PiS nie poparli jego kandydatki na ambasadora

Minister Waszczykowski chyba nie spodziewał się ciosu z tej strony. Sejmowa komisja spraw zagranicznych negatywnie zaopiniowała kandydaturę Barbary Stanisławczyk-Żyły na stanowisko ambasadora w Izraelu.

Co prawda kandydaturę Barbary Stanisławczyk-Żyły krytykowali posłowie opozycji, a nie partii rządzącej, jednak ci ostatni wyrazili swoje zdanie poprzez milczenie.

"Najbardziej żenujące wysłuchanie"

Przedstawiciele PO i Kukiz ’15 krytykowali brak doświadczenia i przygotowania kandydatki ministra Waszczykowskiego.

Było to jedno z bardziej żenujących wysłuchań, jakich doświadczyłem od początku tej kadencji. (…) Jest pani po prostu nieprzygotowana do pełnienia tej funkcji (...), doświadczenia publicystyczne, które predestynowałyby panią na redaktora naczelnego polsko-izraelskiego pisma, niestety nie są wystarczającymi kwalifikacjami, żeby reprezentować nasze państwo w Izraelu (...). Jestem zniesmaczony tą prezentacją i będę głosował przeciw  

- powiedział Norbert Obrycki z PO cytowany przez TVN 24.

Na obronę Stanisławczyk-Żyły zdecydował się przedstawiciel MSZ, wiceszef resortu, Jacek Czaputowicz. Stwierdził, że w gronie ambasadorów jest wielu przedstawicieli środowiska naukowego, takich jak Stanisławczyk-Żyła, która "specjalizuje się w tematyce stosunków polsko-żydowskich". Sama kandydatka stwierdziła, że jest „jedną z lepszych specjalistek w kraju” w tym temacie. Dodała: „jeśli dziś przetrwam atak na mnie, to znaczy, że przetrwam i w Izraelu”.

Te opinie posłów to naprawdę nie jest najgorsza rzecz, która może panią spotkać w Izraelu, proszę mi wierzyć. To, w jak sposób pani odpowiedziała, pokazuje, że niestety w dyplomacji musi się pani jeszcze trochę nauczyć

- skomentował Piotr Apel z Kukiz'15.

Wymowne milczenie

W tym czasie posłowie PiS milczeli. Żaden z piętnastu przedstawicieli partii rządzącej nie zabrał głosu. Zdaniem rozmówcy „Gazety Wyborczej”, głosowanie traktowane jest w kuluarach jako wotum nieufności dla Witolda Waszczykowskiego. Z kolei dziennikarz RMF FM Patryk Michalski zauważył, że to rzadka sytuacja.

"A to ciekawe! Naprawdę rzadka sytuacja, żeby kandydat ministra nie uzyskał poparcia nawet partii rządzącej" - napisał na Twitterze.

Kim jest Barbara Stanisławczyk-Żyła?

Barbara Stanisławczyk-Żyła w latach 2016-2017 była prezeską Polskiego Radia. Jest też doktorem nauk społecznych w zakresie nauk o polityce. Jest autorką dziewięciu książek. Wykładała na wydziale dziennikarstwa UW. Jest honorowym członkiem Polskiego Stowarzyszenia Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Była szefową wydawnictwa „Przekrój”, a także redaktor naczelną miesięcznika „Sukces”.

Obecnie ambasadorem Polski w Izraelu jest Jacek Chodorowicz. Wraz z końcem grudnia 2017, po ponad 5 latach, kończy pracę w Tel Awiwie.

Kandydatów na ambasadorów w porozumieniu z premierem i prezydentem proponuje minister spraw zagranicznych. Po uzyskaniu wstępnej zgody ze strony państwa przyjmującego, wysuwa formalny wniosek o nominację do prezydenta. Zaopiniowanie kandydata w sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych wynika wyłącznie z obyczaju i nie jest formalnie wymagane.


Boisz się wziąć kredyt na mieszkanie? "Banki reklamuje Jan Paweł II, więc co może pójść nie tak?" [MAKE POLAND GREAT AGAIN]

Więcej o:
Komentarze (62)
Barbara Stanisławczyk-Żyła jednak nie będzie ambasadorem w Izraelu
Zaloguj się
 • tom_aszek

  Oceniono 30 razy 20

  "kandydaturę Barbary Stanisławczyk-Żyły na stanowisko ambasadora Izraela."

  Litości... Chyba chodzi o "stanowisko ambasadora Polski _w_ Izraelu"?

 • jes-ter

  Oceniono 19 razy 17

  Krótka ławka PISbolszewii daje o sobie znać. Faktycznie jeszcze Misiewicz im został na to stanowisko.

 • crowley_666

  Oceniono 18 razy 16

  Ona się nadaje idealnie na ambasadora w San Escobar!!

 • jurek4491

  Oceniono 24 razy 16

  Niech się pozagryzają - SZCZĘŚĆ BOŻE .

 • jerzysm42

  Oceniono 19 razy 15

  Jeszcze Misiewicz im został.

 • c.t.k

  Oceniono 15 razy 13

  Powinien podać się do dymisji,ale te dziwne istoty z PIS do samego końca tkwią na stanowiskach,pozwalając się upokarzać,beznadziejnie licząc na to,że coś się odmieni,że prezes spojrzy życzliwszym,k....,okiem.Niech przypadek zgnojonej Szydło,zapewne też Waszczykowskiego,będzie przestrogą dla co mądrzejszych istot z PIS

 • def11

  Oceniono 17 razy 13

  <<..jeśli dziś przetrwam atak na mnie, to znaczy, że przetrwam i w Izraelu”. >>

  ?! czy z lekarzem konsultowała pani swoje wystąpienie ?

 • justas32

  Oceniono 19 razy 13

  Witold Waszczykowski - największa pomyłka polskiej dyplomacji od 1241 roku. Fakt że dzielnie walczył o ten tytuł z Fotygą ...

 • ryslew2061

  Oceniono 12 razy 12

  Cechy charakteru, niestabilność psychiczna, a zwłaszcza krótkotrwała kariera w radiu dobitnie dyskwalifikują tę osobę do pełnienia funkcji publicznych, a już ambasadora i to w Izraelu kompletnie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX