Expose Morawieckiego. "To tylko konsekwentna próba przykrycia morderstwa #WolneSądy"

Puste słowa, dużo chaosu, próba przykrycia zawłaszczenia wymiaru sprawiedliwości. Pozytywy? Zapowiedź, że Szyszko odchodzi do lamusa - to opozycja. A komentatorzy różnie: Dobre expose, przeciętne, zapomniał o Wałęsie i Mazowieckim.

Katarzyna Lubnauer jako pierwsza przedstawicielka opozycji komentowała na gorąco expose Mateusza Morawieckiego. - Jakby posłuchać tego, co mówił, to kilku ministrów jest do zwolnienia. Tam było bardzo dużo apelów o pomoc, bo nie ma pomysłów jak te propozycje zrealizować, a mówiąc o historycznych bohaterach Lech Wałęsa mu się nie zmieścił - punktowała Lubnauer.  W jej ocenie wystąpienie Morawieckiego było - mimo zapowiedzi - bardziej dzielące niż łączące.

Zobacz: Ponadgodzinne expose w 13 punktach. Oczko do Brukseli i zaskakująca deklaracja w sprawie puszczy

- Bardzo dużo diagnoz przedstawionych przez Morawieckiego jest przestarzałych, w tym związany, np. z edukacją, mówiące o szkołach branżowych, a jednocześnie 65 procent będzie pracować w zawodach, których jeszcze nie znamy. O zdrowiu - same ogólniki. Chcemy, żeby wszyscy mniej chorowali, że będziemy walczyć ze smogiem, ale mamy gospodarkę opartą na węglu, i że będzie elektrownia atomowa. Dużo chaosu, widać, że to nieprzygotowane expose - mówiła polityk Nowoczesnej.  

- Jeden dobry element z tego expose, to obietnica, że Polska będzie respektowała wyroki UE ws. Puszczy Białowieskiej. Dla mnie to zapowiedź, że Szyszko odchodzi do lamusa - dodała Lubnauer.

"Expose to tylko konsekwentna próba przykrycia morderstwa #WolneSądy"

Marcin Kierwiński z PO oceniając treść wystąpienia premiera Morawieckiego, zwrócił uwagę na fragment o pojednaniu.

- A czy Jarosław Kaczyński, który jest faktycznym premierem, mówi cokolwiek o pojednaniu? Morawiecki może mówić dużo pustych słów, a i tak na samym końcu będzie realizował politykę Kaczyńskiego. Ostatnio prezes na miesięcznicy mówił o ludziach myślących inaczej niż on, jako o wrogach. Tu chyba wszystko jest jasne. Nieszczere to słowa - mówił na korytarzu sejmowym poseł Kierwiński. 

Z kolei Michał Szczerba z PO przypomniał o czymś innym. Poseł napisał na Twitterze: "Pamiętacie, że #rekonstrukcja #Morawiecki i #expose to tylko konsekwentna próba przykrycia morderstwa #WolneSądy #WolneWybory #WolnaPolska #WszyscyToWszyscy #WalczymyDoKońca".

Mazurek podobało się wszystko

Co zrozumiałe, rzeczniczce PiS Beacie Mazurek w expose podobało się wszystko. - Naprawdę dobre wystąpienie. Myślę, że Mateusz Morawiecki przekonał Polaków, że ma ciekawe pomysły, będzie realizował dobry program. Wskazywał nowe kierunki chociażby związane ze służbą zdrowia, czy mocne położenie akcentów na rodzinę, bezpieczeństwo, na mieszkanie, na politykę zagraniczną - powiedziała Mazurek.

Według posłanki PiS, Morawiecki "pokazał wielką klasę", kiedy zaproponował funkcjonowanie rządu w składzie takim, jakim kierowała Szydło. - W mojej ocenie służyć to ma temu, by po pierwsze poznać pracę poszczególnych ministrów, a jakie będą decyzje zobaczymy - dodała rzeczniczka PiS.

"Polityka zagraniczne bardzo po macoszemu. I na kontrze wobec UE. Słabo"

Robert Feluś, redaktor naczelny dziennika "Fakt" ocenił, że było to dobre expose, w którym pojawiło się kilka konkretów. "Teraz jest czas na realizację" - napisał Feluś.

"Pierwszym sygnałem, że nie skończy się tylko na ładnym przemówieniu, będzie rychłe dokończenie przez Morawieckiego rekonstrukcji rządu. Bo na razie ten przypominający tanią telenowelę spektakl budzi tylko kpiny" - zauważył naczelny 'Faktu".

Zdaniem Marka Migalskiego w expose zabrakło wątków dot. polityki zagranicznej oraz reparacji i wraku.

"Ani słowa o Niemczech i Rosji! Zero o reparacjach i wraku. Polityka zagraniczne bardzo po macoszemu. I na kontrze wobec UE. Słabo" - napisał politolog. 

Jacek Nizinkiewicz z "Rzeczpospolitej" ocenił, że "mimo wpadek, i pominięcia ludzi wolności, to było całkiem niezłe #expose PMM", ale zwrócił uwagę na wystąpienie Ryszarda Terleckiego, które nijak ma się do ocieplania wizerunku Polski w UE.   

"Premier Morawiecki w #expose mówi o chęci zjednoczenie Polaków: "Wszyscy jesteśmy biało-czerwoną drużyną". Tyle pięknych słów i teorii.
Poniżej praktyka w wykonaniu PiS". 

"W sejmie expose Morawieckiego. W tym samym czasie w senacie dobijanie polskich sądów. Taki pakiet - „zamordyzm na bank”" - a to z kolei wpis Tomasza Lisa, który przypomniał, że Senacie trwa debata nad ustawami o KRS i Sądzie Najwyższym.

Więcej o:
Komentarze (100)
Expose Morawieckiego. "To tylko konsekwentna próba przykrycia morderstwa #WolneSądy"
Zaloguj się
 • gastarbajter

  Oceniono 13 razy 13

  Czyste powietrze i wegiel, pojednanie narodu i sady Ziobry, Polacy wracajcie i placcie podatki na media pisowskie, ojca Rydzyka, rozwalony ZUS i 500+ dla wybranych.
  Gratuluje optymizmu Panu Morawieckiemu i zapewniam, ze przyjade do Polski, ale tylko zaglosowac przeciw PIS i wroce do Niemiec patrzec co bedzie dalej. Jak za 20 lat PIS bedzie rozliczony i Jerzy Sosnowski znow bedzie w Trojce, to wroce. Pozdrawiam

 • konfuziussagt

  Oceniono 17 razy 13

  Kaczynski z PiS, Duda i ePiSkopatem prowadza
  z Narodem Polskim WOJNE o wladze.
  Stosuja jedyna wojenna zasade: ZADNYCH ZASAD !!!
  I taka jest ich wiarygodnosc!!!

 • def11

  Oceniono 14 razy 12

  Panie odwróci pan "reformy" sądów ? Opublikuje zaległe wyroki TK ? Uczyni prokuraturę niezależną ? Pogoni Misiewiczy i partyjne miernoty ze spółek skarbu państwa ? Uczyni z TVPiS telewizję publiczną ? Wyrzuci najwiekszego szkodnika w obronie narodowej Macierewicza, a w środowisku Szyszkę ? Przywróci należny szacunek urzędowi premiera RP ? Wstanie pan z kolan i klękał przed Rydzykiem nie będzie ?

  Nie ? To gów^o warte jest pana całe expose i do jedności nawoływanie ..

 • krotkizzoliborza

  Oceniono 15 razy 11

  A Pawłowicz znowu żarła mlaskała i miętoliła ozorem w jamie gębowej jak jaszczura.

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 11 razy 9

  że Polska będzie respektowała wyroki UE ws. Puszczy Białowieskiej,...Mają wybór? Płacić codziennie 100.tys Euro...albo znów na kolana...

 • prosty.polak

  Oceniono 11 razy 9

  to nie jest żadna "zmiana" premiera lecz zAmiana!
  Kaczyńśki wykonał znany z szachów ruch zwany ROSZADA:
  zamieniamy miejscami Króla i Wieżę.
  A potem walimy Konia
  SZACH-MAT(eusz)

 • buffalo69

  Oceniono 7 razy 7

  Pisowski poseł Ryszard Terlecki, przemawiający w imieniu klubu PiS po ekspose Morawieckiego, dał kolejny popis wyjątkowego chamstwa. On inaczej nie potrafi mówic do posłów opozycji i dlatego jest tak wysoko ceniony przez Jarosława Kaczyńskiego. .

 • hristomoltisanti

  Oceniono 8 razy 6

  Kacza szajka i Ojciec Mateusz ... jak wynika z expose zrobi wszystko ... i poród odbierze ... i okna uszczelni ... i wodę na osiedle puści ! Złoty facet . Tylko jakoś nie wierzę facetowi , który najpierw przytulił w WBKu 30 baniek , a potem mówił , że w tym czasie jak zarabiał te pieniądze , było prawo , ale nie było sprawiedliwości . To bądź Mati sprawiedliwy i wrzuć coś na Owsiaka czy Caritas - w ramach niwelowania niesprawiedliwości społecznej !

 • chi-neng

  Oceniono 10 razy 6

  I WSZYSTKO ZOSTALO POWIEDZIANE W TYM PONIZEJ!

  "To tylko konsekwentna próba przykrycia morderstwa #WolneSądy"

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX