Gigantyczna kara dla TVN za relacje z grudniowych protestów! "To już oficjalne: idą po Was"

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nałożyła na TVN aż 1,5 mln złotych kary. Za co? Za relacjonowanie wydarzeń w Sejmie i protestów na Wiejskiej w grudniu ubiegłego roku.

KRRiT poinformowała w poniedziałek, że decyzja została podjęta na posiedzeniu 7 grudnia. Dokładna wysokość kary to 1 479 000 zł.

W uzasadnieniu rada napisała:

KRRiT po przeprowadzeniu postępowania dotyczącego sposobu relacjonowania w programie TVN 24 wydarzeń w Sejmie RP i pod Sejmem RP w dniach 16 – 18 grudnia 2016 r. stwierdziła, iż Spółka TVN SA, nadawca programu TVN 24, naruszyła artykuł 18 ust. 1 i 3 ustawy o radiofonii i telewizji poprzez propagowanie działań sprzecznych z prawem i sprzyjanie zachowaniom zagrażającym bezpieczeństwu.

1,5 mln zł kary dla TVN 

Artykuł 18 ustawy o radiofonii i telewizji, na który powołuje się KRRiT, stanowi, że:

 • "Audycje lub inne przekazy nie mogą propagować działań sprzecznych z prawem, z polską racją stanu oraz postaw i poglądów sprzecznych z moralnością i dobrem społecznym, w szczególności nie mogą zawierać treści nawołujących do nienawiści lub dyskryminujących ze względu na rasę, niepełnosprawność, płeć, wyznanie lub narodowość";
 • "Audycje lub inne przekazy nie mogą sprzyjać zachowaniom zagrażającym zdrowiu lub bezpieczeństwu oraz zachowaniom zagrażającym środowisku naturalnemu".

Ustawa o radiofonii i telewizjiUstawa o radiofonii i telewizji krrit.gov.pl

KRRiT monitorowała TVN, Polsat i TVP

KRRiT podała w komunikacie, że "wykonała obszerny monitoring programów uniwersalnych TVN, Polsat i TVP oraz informacyjnych TVN 24, Polsat News i TVP Info, emitowanych w dniach 16–18 grudnia 2016 r.".

Rada, po przeanalizowaniu kilkuset godzin materiałów, stwierdziła, że w relacjach TVN24 "naruszony został art.18 ust.1 i 3 ustawy o radiofonii i telewizji".

KRRiT twierdzi, że wymierzając karę brała pod uwagę możliwości finansowe nadawcy. "Wysokość kary (...) została ustalona w oparciu o przesłankę rocznego przychodu nadawcy, osiągniętego w 2016 r. Górna granica kary wynosi 147 929 600 zł. Kara w kwocie 1 479 000 zł stanowi około 1% maksymalnej wysokości" - podała KRRiT.

"Szanowni Państwo dziennikarze: idą po Was"

Decyzja rady wywołała lawinę komentarzy. "Szanowni Państwo dziennikarze, to już oficjalne: idą po Was. Ostrzegaliśmy, że jesteście kolejni na liście" - skomentował na Twitterze Instytut Obywatelski, think tank Platformy Obywatelskiej.

Dziennikarze zwracają uwagę, że decyzja KRRiT jest kuriozalna, bo rolą mediów jest relacjonowanie wydarzeń. "Decyzja KRRiT jest jednak niebywała. Relacjonowanie nawet sprzecznych z prawem demonstracji lub wydarzeń JEST zadaniem i rolą mediów, a NIE sprzyjaniem im" - napisał Andrzej Gajcy z Onetu.

"Poseł Pawłowicz obiecywała mediom: 'a po wakacjach weźmiemy się za was' i bliska władzy KRRiT wzięła się" - skomentował Jacek Nizinkiewicz z "Rzeczpospolitej".

"KRRiT zakłada kaganiec niezależnym mediom. Chyba żadna wymiana, nawet premiera, nie pomoże w poprawie wizerunku Polski na świecie" - napisał Patryk Michalski z RMF FM.

Wiceprezes Forum Obywatelskiego Rozwoju Marek Tatała napisał, że "PiS przekształca KRRiT w urząd do spraw cenzury i zastraszania podmiotów radiofonii i telewizji".

"Co się dzieje, gdy populiści dojdą do władzy". Zagraniczna prasa komentuje kryzys polityczny w Polsce

Więcej o:
Komentarze (904)
KRRiT nałożyła 1,5 mln zł kary na TVN
Zaloguj się
 • g.lesio

  Oceniono 129 razy 113

  Oczywiście wolne media nie mogą pokazywać żadnych protestów przeciwko decyzjom władzy.
  Jedynymi organami. które mogą ewentualnie to pokazywać jest gebelsowska TVP oraz TV Trwam.
  Dobra zmiana.
  Nie ma to jak wolnośćmediów po prawie 30-tu latach od upadku komuny.

 • bacowa

  Oceniono 123 razy 103

  Tego się mozna było spodziewać

  następuje pełzająca bolszewizacja Polski przez PiSbolszewię

  suweren brany jest za mordę poprzez zmianę prawa i obyczajów

  niepokornych albo przed sąd za ,,zakłócanie miru domowego" (ulica czy Parlament to obiekty prywatne gdzie panuje ,,mir domowy''?) albo wielomilionowe kary by doprowadzić do bankructwa

  czysto bolszewicko - zamordystyczne metody

 • jurek4491

  Oceniono 107 razy 89

  Niech REŻYMOWA rada ogląda TVP i INFO to dopiero zobaczą co tam się wyprawia , jak wygląda rzetelność dziennikarska .

 • incipit

  Oceniono 102 razy 86

  Do sądu. Będę świadczył, że TVN nie jest winne, a oskarżenia Krajowej Rady jako jedyne podłoże mają polecenie pewnego właściciela kota z Żoliborza.

 • crotalus1

  Oceniono 94 razy 80

  Pieprzcie jeszcze, że to nie jest państwo autorytarne. Przyślijcie tutaj Sroczyńskiego, żeby posymetryzował... Co oni muszą zrobić, żebyście wreszcie mówili przy każdej okazji - tak to państwo autorytarne?

 • def11

  Oceniono 79 razy 71

  Ale w ramach umacnia władzy ludowej i propagowania jedynego słusznego przekazu partii co przewodnią siłą jest narodu, TVPiS dostaje 800 mln zł publicznych środków !

  Precz z nowym bolszewickim państwem PiS-u !

  Precz z PiS-em i kaczorem dyktatorem !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX