Jest już termin powołania rządu Mateusza Morawieckiego. Prezydent nie zwlekał

Z nieoficjalnych informacji PAP wynika, że prezydent Andrzej Duda powoła rząd Mateusza Morawieckiego w poniedziałek po południu.

W piątek po godz. 16 Andrzej Duda przyjął w Pałacu Prezydenckim dymisję rządu Beaty Szydło oraz powierzył jej dalsze sprawowanie obowiązków do czasu powołania nowego rządu. Od tego momentu miał dwa tygodnie na zaprzysiężenie jej następcy, ale prawdopodobnie nie będzie z tym zwlekał - Polska Agencja Prasowa podała nieoficjalnie, że Duda powoła rząd Morawieckiego w poniedziałek po południu.

Mateusz Morawiecki - expose

Od powołania Morawiecki będzie miał dwa tygodnie na wygłoszenie expose, ale prawdopodobnie w tym przypadku również wszystko potoczy się ekspresowo. Wicemarszałek Ryszard Terlecki powiedział PAP, że expose prawdopodobnie zostanie wygłoszone przez nowego premiera we wtorek przed południem. Wówczas Sejm zagłosuje nad udzieleniem nowemu rządowi wotum zaufania. 

Najpierw bronili Beaty Szydło, chwilę później ją zwolnili

Premier Beata Szydło złożyła rezygnację w czwartek podczas posiedzenia Komitetu Politycznego PiS. Rezygnacja została przyjęta, o czym poinformowała rzeczniczka partii Beata Mazurek. Jednocześnie Komitet wysunął kandydaturę Mateusza Morawieckiego na nowego szefa rządu.

Przypomnijmy, że kilka godzin wcześniej posłowie PiS bronili Beaty Szydło podczas głosowania nad konstruktywnym wotum nieufności, o które wnioskowała PO. Informacja wzbudziła spore kontrowersje. Część komentatorów uznała, że "żaden premier nie stracił urzędu tak niegodnie".

Więcej o: