Morawiecki miał dwa głosy przeciwko sobie. Ruszyła giełda nazwisk, kto nie chciał go na premiera

Podczas głosowania nad zmianą premiera dwóch polityków było przeciwnych kandydaturze Mateusza Morawieckiego. "Super Express" twierdzi, że to Antoni Macierewicz i Stanisław Karczewski.

Czwartek. Wieczorna narada kierownictwa PiS. Wiadomo, że Beata Szydło zrezygnuje, ale trzeba jeszcze przegłosować jej następcę. Nie było to głosowanie jednomyślne. Już tego samego dnia pojawiają się przecieki. Za kandydaturą Mateusza Morawieckiego opowiada się 30 polityków, jedna osoba wstrzymuje się od głosu, a dwie są przeciw.

Prezes tłumaczy podobno, że zmiana na stanowisku premiera jest wymuszona m.in. skomplikowaną sytuacją międzynarodową. Ale wyraźnie dwóch partyjnych kolegów swoimi argumentami nie przekonał. 

Jak twierdzi "Super Express" przeciwko kandydaturze Mateusza Morawieckiego zagłosowali szef MON Antoni Macierewicz i marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Gazeta twierdzi, że informację weryfikowała w kilku źródłach.

Morawiecki będzie miał kontrolę nad MON

Jeżeli tak było, to nie jest to specjalne zaskoczenie. Jak zwraca uwagę sam "SE"  obaj politycy nie byli chętnie nastawieni do zapowiadanej rekonstrukcji rządu. Karczewski okazywał duże przywiązanie do Beaty Szydło. Nawet w ostatnim dniu, już po głosowaniu nad konstruktywnym wotum nieufności, ciepło się o niej wypowiadał, co innym politykom w PiS już tak łatwo nie przychodziło. Antoniemu Macierewiczowi premier Morawiecki może przeszkadzać z innego powodu. Jak twierdzi cytowany przez gazetę prof. Antoni Kamiński: Szef MON stworzył sobie z ministerstwa księstwo feudalne, w którym wszystko było mu wolno. Teraz Morawiecki będzie miał nad wszystkim kontrolę, a to szefowi MON nie przypadnie do gustu   

Więcej o: