PiS zmienia reguły wyborów, ale nie chce rozmawiać z ekspertami. Wysłuchanie publiczne na UW

PiS intensywnie pracuje nad zmianami w ordynacji wyborczej. Czemu służą te pomysły i czy to dobre rozwiązania? Na UW odbyło się obywatelskie wysłuchanie publiczne w tej sprawie. Nagranie na Gazeta.pl.

W czwartek późnym wieczorem - w cieniu rekonstrukcji rządu - sejmowa komisja nadzwyczajna pozytywnie zaopiniowała projekt PiS o zmianach w ordynacji wyborczej.

Ta sama komisja odrzuciła wcześniej wnioski o przeprowadzenie w tej sprawie wysłuchania publicznego w Sejmie z udziałem wszystkich zainteresowanych. Społecznicy postanowili więc zorganizować takie obywatelskie wysłuchanie sami.

Spotkanie w budynku dawnej Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego prowadzi prof. dr hab. Anna Giza z UW. Wśród uczestników dyskusji są m.in. poseł PiS Marcin Horała oraz eksperci i przedstawiciele wielu organizacji pozarządowych.

 

Socjolog Jarosław Flis z UJ przekonywał, że partia zmieniająca granice okręgów wyborczych powinna wytłumaczyć się wyborcom ze swoich intencji, bo planowane zmiany będą sprzyjać PiS. - Motocyklista nie ma problemu w banku. Chyba że nie zdejmie kominiarki - argumentował ekspert. W dyskusji wzięli też udział politycy.

- Komu sprzyjają te rozwiązania? Prawu i Sprawiedliwości, Platformie Obywatelskiej oraz lokalnym samorządowym establishmentom i klikom. Uderzą natomiast w społeczników i małe, lokalne ruchy - mówi Adrian Zandberg z Partii Razem, krytykując zmianę granic okręgów wyborczych oraz likwidację jednomandatowych okręgów w małych gminach.

Kodeks wyborczy i samorząd według PiS

Jesienią PiS przedstawił projekt ustawy wprowadzającej szereg zmian w ordynacji wyborczej oraz innych ustawach samorządowych. Posłowie tej partii przekonują, że chodzi im o zwiększenie transparentności wyborów oraz o lepsze funkcjonowanie samorządów.

Zupełnie inaczej zmiany postrzega nie tylko opozycja, ale również m.in. Państwowa Komisja Wyborcza. Według PKW proponowane rozwiązania stanowią zagrożenie dla przebiegu przyszłorocznych wyborów samorządowych.

Tu znajdziesz projekt zmian w ordynacji wyborczej >>>

Co proponuje PiS? Wśród rozwiązań znalazły się m.in. dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, likwidacja jednomandatowych okręgów wyborczych w małych gminach, powołanie zupełnie nowych komisarzy wyborczych i wytyczenie nowych okręgów oraz wygaszenie obecnego składu PKW po wyborach parlamentarnych w 2019 roku.

Polecamy też: Tak PiS chce zmienić reguły wyborów. Pięć najpoważniejszych obaw

Sobotnie wysłuchanie zorganizowali: Centrum Badań Ilościowych nad Polityką Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytet Warszawski, Pracownia Badań i Innowacji Społecznych "Stocznia" oraz m.in. Kongres Ruchów Miejskich, Ogólnopolskie Porozumienie Organizacji Samorządowych czy Związek Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej.

Sprawdź również: Tym sposobem można "zmanipulować głosy". PiS właśnie forsuje taką zmianę

Więcej o: