Morawiecki, premier-bankier. "Co na to elektorat PiS?". Mocne słowa o przyszłym szefie rządu

Desygnowany na premiera Mateusz Morawiecki jest dopiero na początku misji tworzenia rządu. Jednak już pierwsze komentarze wskazują, że nie będzie miał łatwo.

O posłach Kukiz'15 często mówi się, że są cichym koalicjantem PiS. Zwykle nie protestują głośno w związku z rozwiązaniami forsowanymi przez partię rządzącą, a w wielu przypadkach głosują podobnie. Słowa lidera ruchu Pawła Kukiza mogą oznaczać trudną współpracę.

Morawiecki - premier-bankier 

Według Pawła Kukiza, Mateusz Morawiecki jest "bardzo głęboko powiązany z międzynarodową finansjerą". Jego zdaniem wyborcy mogą być zbulwersowani, że to on zastępuje Beatę Szydło.

Kukiz powiedział dziennikarzom w Sejmie, że wątpi, by "jakikolwiek bankier był w stanie interes własnego kraju stawiać ponad interes swojego międzynarodowego towarzystwa, z którym miał całe życie do czynienia".

Zdaniem Pawła Kukiza, Mateusz Morawiecki, był "klockiem w machinie" i trudno uwierzyć w to, by po tym jak został premierem "ta machina się od niego odczepiła".

B. szef Nowoczesnej Ryszard Petru napisał na Twitterze, że zna się z Morawieckim z sektora bankowego. "Ciekawe, jak elektorat PiS-u przyjmie 'pierwszego bankiera RP', który teraz zostaje premierem" - napisał. "Ja byłem często atakowany przez PiS za pracę w tym sektorze" - dodał.

Morawiecki osamotniony w PiS

Dziennikarz Jacek Nizinkiewicz z "Rzeczpospolitej" skomentował, że Morawiecki "ma mniej więcej tylu zwolenników w PiS, ilu jest na tym zdjęciu, wykonanym podczas przemówienia w Pałacu Prezydenckim po desygnowaniu na premiera RP".

Z szeregów PiS z oczywistych względów nie słychać negatywnych głosów. Jednocześnie wiadomo, że Morawiecki nie ma swojego zaplecza w partii. 

Morawiecki desygnowany na premiera, dymisja Szydło

Prezydent Andrzej Duda przyjął w piątek dymisję premier Beaty Szydło i jej gabinetu, i desygnował Mateusza Morawieckiego na szefa rządu. Ustępujący gabinet będzie pełnił swoje obowiązki do czasu powołania nowej Rady Ministrów.

ZOBACZ NASZĄ RELACJĘ NA ŻYWO

To już oficjalne. Morawiecki desygnowany na premiera, dymisja Szydło przyjęta

Więcej o: