"Poważne zagrożenie" dla sądownictwa, "upolitycznienie KRS". Druzgocąca opinia o Polsce

Komisja Wenecka przyjęła dwie opinie dotyczące Polski. Zdaniem przedstawicieli Komisji, proponowane zmiany stanowią "poważne zagrożenie" dla polskiego sądownictwa.

Organ doradczy Rady Europy, Komisja Wenecka, przyjęła dwie opinie dotyczące Polski. Pierwsza dotyczy nowej ustawy o prokuraturze oraz nowelizacji ustawy o ustroju sądów powszechnych, druga - prezydenckich projektów ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym.

ZOBACZ NASZĄ RELACJĘ LIVE Z SEJMU

Komisji Weneckiej nie udało się ustalić wizyty 

Przewodniczący Komisji Gianni Buquicchio wyjaśnił, dlaczego tym razem przedstawiciele Komisji nie odwiedzili Polski: nie mogli uzgodnić terminu z przedstawicielami polskiego rządu. Wizyta miała odbyć się w listopadzie. Komisja uznała jednak tę sprawę za pilną, dlatego zdecydowano się przyjąć opinie bez rozmów z Polską.

Teksty obydwu opinii zostaną ogłoszone najwcześniej w poniedziałek.

Komisja Wenecka: "Daleko idące upolitycznienie KRS"

Jak podaje TVN24, Komisja stwierdziła w nich, że sposób wyboru sędziów do Krajowej Rady Sądownictwa jest daleko idącym upolitycznieniem KRS. Zdaniem przedstawicieli Komisji, członkowie Rady powinni być wybierani przez własne organy, a nie przez polityków.

Komisja Wenecka zarekomendowała też, by urzędy prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości ponownie zostały rozdzielone. Zdaniem przedstawicieli organu Rady Europy, obecna sytuacja zagraża niezależności prokuratorów w Polsce.

W trakcie dwugodzinnych obrad Komisji Weneckiej obecny był stały przedstawiciel RP przy Radzie Europy Janusz Stańczyk, który przedstawił stanowisko polskiego rządu.

Wcześniejsze opinie też nie były pochlebne

To nie pierwszy raz, kiedy Komisja Wenecka wydała opinię w sprawie Polski. Wcześniej organ Rady Europy zaopiniował nowelizację ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. W następstwie, rząd Beaty Szydło zarzucił Komisji stronniczość i nierzetelność. Przypomnijmy, że Komisję do Polski zaprosił jeden z ministrów - Witold Waszczykowski. Szef MSZ osobiście poprosił Komisję o opinię na temat owej nowelizacji. Ta jednak była bardzo krytyczna. "Osłabianie wydajności Trybunału podważy demokrację, prawa człowieka i rządy prawa w Polsce” - uzasadniała Komisja. Dodatkowo, krytyce została poddana ówczesna szefowa rządu za odmowę publikacji wyroku TK.

Polska "zakończyła współpracę" z Komisją Wenecką. Waszczykowski tłumaczy, dlaczego: Obrażają polski rząd

Więcej o: