Oto co dzieje się w cieniu rekonstrukcji. PiS zmienia reguły wyborów i bierze się za sądy

Wczoraj wieczorem wszystkie oczy były skierowane na siedzibę PiS. Nawet politycy tej partii nie kryją, że wymiana Beaty Szydło na Mateusza Morawieckiego skutecznie "przykryje" zmiany w ordynacji wyborczej i sądach.

W czwartek późnym wieczorem sejmowa komisja nadzwyczajna pozytywnie zaopiniowała projekt PiS w sprawie zmian w ordynacji wyborczej. Dokładnie wtedy, gdy ważyły się losy premier Beaty Szydło.

I tak, zgodnie z pomysłami PiS, liczba kadencji wójtów, burmistrzów i prezydentów miast zostanie ograniczona do dwóch. Posłowie zgodzili się też na wygaszenie kadencji Państwowej Komisji Wyborczej po wyborach parlamentarnych w 2019 roku.

Jednocześnie odrzucono poprawki opozycji, która domagała się m.in., by z projektu PiS wykreślić przepis o tym, że dodatkowe dopiski na karcie do głosowania nie czynią go nieważnym. Według posła PO Tomasza Szymańskiego przepis ten może umożliwić fałszerstwa wyborcze.

Zobacz też: Tak PiS chce zmienić reguły wyborów. Pięć najpoważniejszych obaw

W piątek kolejna ważna zmiana: sądy

Tymczasem w piątek, w trakcie głosowań, Sejm zajmie się po raz ostatni prezydenckimi ustawami sądowymi.

Do projektu zmian w Krajowej Radzie Sądownictwa zgłoszono 23 poprawki (w tym 11 autorstwa PiS), a do projektu o Sądzie Najwyższym - aż 62 (w tym 36 PiS-u).

Jeśli do przegłosowanych dziś ustaw Senat nie zgłosi swoich poprawek, wówczas trafią one wprost na biurko prezydenta Andrzeja Dudy. Przypomnijmy, jego projekty zakładają to, że sędziowskich członków KRS będą wybierać politycy, a z Sądu Najwyższego - stwierdzającego m.in. ważność wyborów - zniknie większość jego obecnego składu.

Co ciekawe, nawet posłowie PiS nie mają wątpliwości, że temat rekonstrukcji rządu ma związek z sądową rewolucją. "Jedno pewne - ustawy o SN i KRS przykryte zmianą w rządzie" - przyznał na Twitterze polityk tej partii Tomasz Latos.

Zobacz też: "Murem za Beatą? Chyba Beata za murem". Część wyborców PiS nie może wybaczyć tego ruchu

Więcej o: