Komentarze po rezygnacji Beaty Szydło: "Żaden premier nie stracił urzędu tak niegodnie"

Beata Szydło złożyła rezygnację z funkcji premiera na ręce Komitetu Politycznego PiS. To zdarzenie nie umknęło uwadze nawet zagranicznych dziennikarzy. "Bye Bye Beata" napisał Ryan Heath z "Politico".

Po rezygnacji Beaty Szydło z funkcji premiera w internecie zawrzało. Pojawiły się setki komentarzy. Wybraliśmy dla was te najciekawsze.

Niegodna utrata urzędu

"Chyba żaden premier nie stracił urzędu tak niegodnie jak Beata Szydło . Ale też żaden aż tak niegodnie tego urzędu nie piastował" - skomentowała Barbara Nowacka.

Rezygnacja Beaty Szydło przypomniała Maksymilianowi Rigamonti czasy PRL-u.

Agnieszka Gozdyra z Polsat News: "Jak to jest, gdy jedna z 10 najbardziej wpływowych kobiet składa rezygnację przed komitetem politycznym partii, a potem ten sam komitet decyduje o jej przyszłości?" - napisała.

"Bankier i milioner"

Tomasz Lis żartował: "Trzeba było wygranej socjalistów narodowych, żeby premierem mógł zostać bankier i milioner".

Redaktor naczelny „Newsweeka” dodał, że Mateusza Morawieckiego już na samym początku czeka ważna decyzja.

Redaktor naczelny portalu Bankier.pl Przemysław Barankiewicz uważa, że wymiana Beaty Szydło na Mateusza Morawieckiego może mieć poważne konsekwencje dla PiS.

Jacek Nizinkiewicz z „Rzeczpospolitej” stwierdził, że o pozycji nowego premiera zdecyduje to, czy będzie mógł samodzielnie dobrać ministrów.

O tym czy M.Morawiecki będzie premierem malowanym, czy nie, świadczyć będzie samodzielność przy doborze ministrów. Jeśli MM nie będzie miał wpływu na obsadę własnego gabinetu, to zmiana premiera będzie tylko kolejnym teatrzykiem Prezesa. Czyli zmianą jedynie formalną, nie realną.

Rezygnacja Beaty Szydło nie umknęła też uwadze zagranicznych dziennikarzy. Ryan Heath z „Politico” napisał „Bye Bye Beata” („Żegnaj, Beata”).

"Wy tak chcecie, prawda?"

"Przy okazji, Beata Szydło jest chyba pierwszym premierem RP zmuszonym do złożenia dymisji w siedzibie partyjnej centrali, a nie - jak przystało - u Prezydenta" – zauważył Witold Głowacki z „Polski The Times”. I zwrócił się do wyborców PiS:

"Drodzy wkurzeni wyborcy PiS, przecież PiS wygrał wybory, ma większość i wyraża Waszą wolę, więc skoro zmuszono Beatę Szydło do rezygnacji i na jej miejsce wybrano Mateusza Morawieckiego, to tylko dlatego, że Wy tak chcecie, prawda?" - zapytał.

Z kolei Renata Grochal z „Newsweeka” napisała: "Liczą się czyny, a te świadczą o tym, że Polska staje się państwem autorytarnym.”

Od bankiera do premiera. Morawiecki desygnowany na Prezesa Rady Ministrów

Więcej o: