Gen. Piotr Pytel zatrzymany przez Żandarmerię Wojskową. "NATO patrzy, skandal!"

Gen. Piotr Pytel został zatrzymany przez Żandarmerię Wojskową - podała w środę rano na Twitterze żona byłego szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego.

O zatrzymaniu Piotra Pytla zaalarmowała na Twitterze jego żona, Dorota Pytel. W kolejnym wpisie Pytel dodała, że mąż ma zostać dowieziony w południe do prokuratury w Warszawie.

Informację o zatrzymaniu Piotra Pytla potwierdził już rzecznik Komendanta Głównego Żandarmerii Wojskowej ppłk Artur Karpienko. "Postanowienie o zatrzymaniu zostało wydane przez wydział spraw wojskowych Prokuratury Okręgowej w Warszawie, gdzie zostanie doprowadzony zatrzymany generał" - podaje agencja informacyjna IAR. 

- Wobec gen. Piotra Pytla jest prowadzone śledztwo, stawiane mu są zarzuty w związku z nielegalnym współdziałaniem z FSB - powiedział Polskiej Agencji Prasowej Antoni Macierewicz.

Na doniesienia o zatrzymaniu Piotra Pytla zareagował m.in. były szef MON Tomasz Siemoniak. "Panie prezydencie, czy to pierwszy krok do zgody narodowej po pańskim pięknym orędziu czy tylko - jak pan mawia - ubeckie metody pańskiego kolegi z PiS Macierewicza?" - pyta w jednym ze swoich wpisów polityk PO.

Kim jest Piotr Pytel?

W latach 2014-2015 gen. Piotr Pytel był szefem Służby Kontrwywiadu Wojskowego. Został odwołany po dojściu PiS do władzy. Jak opowiadał później w jednym z wywiadów, dymisję przekazał mu Bartłomiej Misiewicz, ówczesny rzecznik Antoniego Macierewicza.

Zatrzymanie Pytla może mieć związek z umową, jaką SKW podpisała w 2010 roku z rosyjskimi służbami specjalnymi. Porozumienie to zawarto w związku z koniecznością wycofania z Afganistanu polskiego kontyngentu. 

Sprawę od kilkunastu miesięcy bada prokuratura. Zarzuty w związku z tym usłyszał już poprzednik Pytla na stanowisku szefa SKW, gen. Janusz Nosek. W charakterze świadka przesłuchano też ówczesnego premiera, Donalda Tuska.

Więcej o: