Antoni Macierewicz ustępuje? Kluczowe pismo trafiło do prezydenckiego biura

Antoni Macierewicz skierował do Biura Bezpieczeństwa Narodowego nową propozycję dowodzenia siłami zbrojnymi. Organizacja dowodzenia to był punkt sporny między szefem MON a prezydentem.

Dokument Antoniego Macierewicza przewiduje między innymi przywrócenie Dowództw Rodzajów Sił Zbrojnych. System dowództw poszczególnych rodzajów sił zbrojnych został zlikwidowany reformą 2013 roku. Na ich miejsce powstało nowe dowództwo: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych. Zmiany mają uwzględniać specyfikę szkolenia i walki poszczególnych rodzajów sił zbrojnych oraz "przywrócić skupionej w ręku szefa Sztabu Generalnego jednolitości i hierarchiczności systemu dowodzenia" - czytamy w komunikacie MON.

"Nowa propozycja jeszcze wyraźniej, zgodnie z wyborczymi zapowiedziami Prawa i Sprawiedliwości oraz Prezydenta RP Andrzeja Dudy kładzie nacisk na przywrócenie skupionej w ręku szefa Sztabu Generalnego WP jednolitości i hierarchiczności systemu dowodzenia, przy możliwie prostych rozwiązaniach organizacyjnych" - czytamy w komunikacie MON. "Wprowadzona modyfikacja usuwa punkty dyskusyjne pomiędzy MON i BBN" - podkreślono.

"Wyrażamy satysfakcję, że po stronie ministerstwa pojawiła się wola szukania kompromisowych rozwiązań" - ogłosiło Biuro Bezpieczeństwa Narodowego.

O co chodzi w tym konflikcie? Zarówno prezydent, jak i szef MON uważają, że należy zreformować system dowodzenia polską armią. Diabeł tkwi jednak w szczegółach. Tu Andrzej Duda i Antoni Macierewicz mają różne koncepcje. Chodzi m.in. o rolę prezydenta. Brak porozumienia ws. systemu dowodzenia był oficjalną przyczyną odłożenia przez prezydenta nominacji generalskich.

Więcej o:
Komentarze (104)
Konflikt Andrzej Duda - Antoni Macierewicz. Szef MON ustępuje
Zaloguj się
 • jurek4491

  Oceniono 32 razy 32

  Aktywność Maciory w ostatnich dniach odnośnie wojska to STRACH , boi się o swoją DUPENCJĘ żeby nie został pogoniony przy rekonstrukcji stada rządzącego krajem .

 • plutoniczna

  Oceniono 23 razy 23

  jaki z tego wniosek?

  PAD podpisze ustawy KRS i SN w brzmieniu wg PIS a Macierewicz i tak zostanie.

  tak oto Adrianek wstał z kolan.

 • dante_waw

  Oceniono 18 razy 16

  Toworiszcz Macierewicz wie ze nie chodzi o dobro wojska, chodzi o to zeby Adrian tez dostal odrobinke wladzy.. jesli dostanie jakis ochlap... ustapi.. tak ja ustapil ws sadow....

 • ajg62

  Oceniono 17 razy 15

  Polska jest bezpieczna . Mamy mobilne cysterny z woda świeconą o nazwie "Ojciec 1" .
  Ojciec pracuje nad jej ulepszona wersja "Ojciec 2" - potrzebuje tylko paru miliardów żeby dokończyć badania -nie można oszczędzać na obronności kraju.
  Mamy tez kropidła bojowe w wersji "Lech 1" .
  W wypadku konfliktu z Rosja na przedzie pójdzie bohaterskie OT w równym szeregu z kropidłami w ręku.
  Za nimi jako odwód rodzina RM z różańcami w końcu już raz obroniły przed uchodźcami stojąc na granicach.
  Obronę z powietrza zapewnia drony ministra rozpylające wodę świeconą .
  Wsparcie artyleryjskie zapewnia katapulty z beczkami wody świeconej o zasięgu do 2 km.
  Jak widać mamy swoja technologie wojskowa.
  Nie ma się czego obawiać.

 • extrafresh

  Oceniono 15 razy 15

  Kremiln dostał nowe rozkazy?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX