Oczekiwana decyzja ws. reprywatyzacji. Warszawa ma odzyskać prawie 3 miliony złotych

To w tym budynku mieszkała obrończyni lokatorów, Jolanta Brzeska. Komisja weryfikacyjna właśnie uchyliła decyzję w sprawie reprywatyzacji kamienicy przy ulicy Nabielaka 9 w Warszawie.

Decyzja w sprawie Nabielaka 9 zapadła na niejawnym posiedzeniu. Ogłosił ją później wiceminister sprawiedliwości i szef komisji weryfikacyjnej, Patryk Jaki. Oprócz uchylenia decyzji reprywatyzacyjnej komisja stwierdziła, że została ona wydana z naruszeniem prawa.

Komisja nałożyła też na Marka M. obowiązek zwrotu 2 mln 943 tys. zł na rzecz miasta Warszawy. Komisja uznała, że urzędnicy stołecznego ratusza, w tym ówczesny sekretarz Mirosław Kochalski, wyrządzili szkodę miastu, za co należą się od nich odszkodowania.

Sprawa kamienicy Nabielaka 9

25 czerwca 2003 roku Marek M. (znany handlarz roszczeń) nabył od następców prawnych pierwotnych właścicieli nieruchomości udziały za łączną sumę 1500 złotych. Według biegłego, wartość tych udziałów była o wiele większa. 

Miasto zdecydowało o zwrocie nieruchomości w 2006 roku. Decyzję podpisał Mirosław Kochalski, pełniący wówczas obowiązki prezydenta miasta z ramienia PiS. Kamienicę przejął Marek M. Czynsze poszybowały. To doprowadziło do zadłużenia lokatorów i wszczęcia wobec nich postępowań eksmisyjnych.

Z relacji lokatorów wynika, że stosowano też różne formy przemocy i nacisku. Wielu opuściło mieszkania. Jolanta Brzeska nie chciała tego zrobić.

Kim była Jolanta Brzeska?

Jolanta Brzeska to znana działaczka ruchów lokatorskich, teraz ich ikona. W marcu 2011 roku zwęglone ciało kobiety znaleziono w Lesie Kabackim. 

Przed komisją stawiła się też między innymi córka Jolanty Brzeskiej, Magdalena. Kobieta opowiadała o szykanach, jakie stosował wobec lokatorów nowy właściciel kamienicy, czyli Marek M. Ten, mimo iż pojawił się na rozprawie, nie chciał odpowiadać na pytania komisji.

Przeczytaj też: Córka zmarłej tragicznie Jolanty Brzeskiej: Nie wierzę, że uda się odnaleźć mordercę mamy

Ustawa krajobrazowa miała być lekiem na brzydotę Polski. Ale wyszło jak zawsze [MAKE POLAND GREAT AGAIN]

Więcej o: