Wszystkie cztery najważniejsze osoby w państwie poza Polską. To niezwykle rzadka sytuacja

W czwartek po południu poza Polską były wszystkie cztery najważniejsze osoby w państwie: od prezydenta, przez marszałków Sejmu i Senatu, po premiera. To bardzo rzadka i - potencjalnie - groźna sytuacja.

Przedstawiciele najwyższych konstytucyjnych władz Polski rozjechali się dosłownie po całym świecie. Prezydent Andrzej Duda od poniedziałku przebywał w Wietnamie. Czwartek był ostatnim dniem jego wizyty na Dalekim Wschodzie.

W międzyczasie - we wtorek - premier Beata Szydło udała się do Wybrzeża Kości Słoniowej. Szefowa polskiego rządu reprezentowała tam nasz kraj podczas szczytu Unia Europejska - Unia Afrykańska w Abidżanie.

Najpóźniej Polskę opuścili marszałkowie Sejmu i Senatu. Marek Kuchciński oraz Stanisław Karczewski w czwartek po południu udali się do Budapesztu - na spotkanie przewodniczących parlamentów państw Grupy Wyszehradzkiej.

Niezwykle rzadka sytuacja

Z praktycznego punktu widzenia to potencjalnie bardzo groźna sytuacja. W Polsce nie ma bowiem żadnego dokumentu, który ustanawiałby oficjalną precedencję, czyli kolejność przejmowania stanowisk (a taka obowiązuje chociażby w Stanach Zjednoczonych).

Na podstawie przepisów polskiej konstytucji zgoda panuje jedynie co do "pierwszej czwórki" - są to kolejno prezydent, marszałek Sejmu, marszałek Senatu oraz premier.

Kłopot pojawia się w przypadku "piątego miejsca" - według różnych opracowań i dokumentów są to wicepremierzy, wicemarszałkowie Sejmu, a nawet prezes Trybunału Konstytucyjnego.

Polska odpowiedź na Dolinę Krzemową. "W oknie objawiła się twarz Steve'a Jobsa" [MAKE POLAND GREAT AGAIN]

Więcej o:
Komentarze (168)
Cztery najważniejsze osoby w państwie poza Polską
Zaloguj się
 • sandiii

  Oceniono 41 razy 31

  to osoby pełniące najważniejsze stanowiska w państwie a nie "najważniejsze osoby w państwie"

 • ochujek

  Oceniono 25 razy 19

  Prezes, Antoni i Rydzyk są w kraju. To oni rządzą. Ziobro też nie wyjechał.

 • adres_na_swinstwa

  Oceniono 27 razy 17

  No jakie tam najważniejsze? Prezes w domu. Rydzyk w domu. A w razie czego kawałki Wojtyły poupychane po licznych w kraju kościołach.

 • pawlaka12

  Oceniono 27 razy 15

  Żądam aby już tam, czyli poza państwem, zostały. Mogą nawet twierdzić, że przebywają na wygnaniu - zwisa mi to i powiewa.

 • matatjahu

  Oceniono 26 razy 14

  jak to: jaro i ojciec R. byli w Polsce

 • pistolet_prezesa

  Oceniono 16 razy 10

  Nie rozumiem, przecież kurdupel został na Nowogrodzkej.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX