Bartłomiej Misiewicz wydał o 650 tys. zł (!) za dużo z budżetu MON. Postępowanie umorzono

Bartłomiej Misiewicz nie poniesie kary za wydanie ponad 650 tys. zł poza planem finansowym resortu obrony. Postępowanie w tej sprawie zostało umorzone.

Jak podaje RMF FM, Bartłomiej Misiewicz nie poniesie kary za to, że wydał ponad 650 tys. zł więcej, niż wynosił plan finansowy MON.

Wydał dodatkowe 650 tys. zł

Do ustaleń dotarł dziennikarz stacji, Tomasz Skory. Postępowanie, które zostało umorzone decyzją Rzecznika Dyscypliny Finansów Publicznych, zostało wszczęte na wniosek Najwyższej Izby Kontroli w lipcu br.

NIK co roku przygotowuje raport o wykonaniu budżetu. Inspektorzy wykryli, że w marcu 2016 roku ówczesny szef gabinetu politycznego resortu obrony wydał dodatkowe 651 675,99 zł na działalność promocyjną. Ta kwota nie była jednak uwzględniona w planie wydatków na 2016 rok. Wpisano ją dopiero tydzień po zawarciu umów.

„Zaciągnął zobowiązania do sfinansowania z planu finansowego wydatków Urzędu MON poprzez zawarcie (...) dwóch umów (...) o łącznej wartości 651,7 tys. zł, przekraczającej, w dniu zawarcia tych umów, ww. plan finansowy" - napisali inspektorzy NIK w raporcie.

Umowy dotyczyły spotu „MON – Bezpieczeństwo”, który promował polską armię oraz porozumienia z TVP odnośnie emisji filmów reklamowych.

NIK składa zawiadomienie ws. Misiewicza. Chodzi o umowy, które podpisał pracując w MON >>>

Konieczne z powodu szczytu NATO

Rzecznik Dyscypliny Finansów Publicznych wszczął postępowanie. Przy podejmowaniu decyzji uwzględnił jednak wyjaśnienia resortu obrony, wedle których zwiększenie wydatków promocyjnych było konieczne z powodu szczytu NATO, który w zeszłym roku odbył się w Warszawie.

RDFP miał w planach przesłuchanie Bartłomieja Misiewicza, który poprosił jednak o przedłużenie terminu na złożenie wyjaśnień, których ostatecznie nie złożył. Decyzja mimo to zapadła i postępowanie umorzono. Uznano, że stopień szkodliwości działania dla finansów publicznych jest znikomy. Jak podaje RMF FM, "czyn nie wywołał negatywnych skutków finansowych, wydatki były związane z organizacją szczytu NATO, a przygotowania odbywały się w relatywnie krótkim czasie".

Z apteki do gabinetu politycznego MON

Od listopada 2015 roku do lutego br. Bartłomiej Misiewicz był rzecznikiem prasowym MON i szefem gabinetu politycznego Antoniego Macierewicza. Od początku wzbudzał kontrowersje, zarzucano mu m.in. brak wykształcenia i doświadczenia. Misiewicz przed objęciem ważnych stanowisk w otoczeniu Antoniego Macierewicza pracował w aptece w podwarszawskich Łomiankach.

W kwietniu Misiewicz został pełnomocnikiem Polskiej Grupy Zbrojeniowej ds. komunikacji. Po dwóch dniach i serii artykułów w mediach został zwolniony i zawieszony w prawach członka PiS. Specjalna komisja - złożona z Joachima Brudzińskiego, Mariusza Kamińskiego, Marka Suskiego i Karola Karskiego - uznała, że 26-latek nie ma odpowiednich kwalifikacji, by pełnić funkcje w spółkach Skarbu Państwa. Misiewicz zrezygnował z członkostwa w partii, co tłumaczył „niesamowitą nagonką na PiS przy użyciu jego nazwiska” Od maja prowadzi własną firmę doradczo-marketingową BBM.

Ustawa krajobrazowa miała być lekiem na brzydotę Polski. Ale wyszło jak zawsze [MAKE POLAND GREAT AGAIN]

Więcej o: