Komisja Etyki TVP (w końcu) wydała opinię na temat tekstu o rezydentach. Nie mogła być inna

W październiku portal tvp.info opublikował artykuł nt. lekarzy rezydentów oraz rzekomych luksusów, w które opływają. Wytykano im m.in. podróże i jedzenie kawioru. Komisja Etyki TVP w końcu orzekła, że artykuł jest nierzetelny i stronniczy.

Ziemowit Kossakowski wsławił się "artykułem" pt. "Kontrowersje wokół rezydentów. Narzekają na zarobki, jedzą kanapki z kawiorem", który ukazał się w październiku na stronie tvp.info. W tekście opartym na zdjęciach z portali społecznościowych zarzucał lekarzom egzotyczne podróże i jedzenie kawioru, podczas gdy ci narzekają na zarobki.

Doniesienia okazały się nieprawdziwe. Po burzy medialnej autor został zawieszony, a redaktor naczelny tvp.info Samuel Pereira przepraszał za artykuł. Sprawą zajęła się też Komisja Etyki TVP, która orzekła, że artykuł jest "nierzetelny i stronniczy". Wymieniono pięć punktów regulaminu etyki TVP, które złamał Kossakowski.

Oto one:

 1. "Dziennikarz telewizji publicznej służy społeczności widzów, szanując prawdę, dobro wspólne i wolność słowa, dokłada wszelkich starań, by zachować niezależność i bezstronność."
 2. "Dziennikarz wykazuje należytą dbałość o wyraźne oddzielenie informacji od komentarza i opinii."
 3. "Żadne okoliczności, motywy, naciski czy inspiracje nie usprawiedliwiają podania fałszywych czy niesprawdzonych informacji ani zatajania informacji."
 4. "W sytuacjach konfliktowych dziennikarz obowiązany jest dołożyć wszelkich starań, by dotrzeć do źródeł informacji wszystkich stron sporu. Jeśli jest to niemożliwe informuje, że są to dane częściowe."
 5. "Opinie i komentarze nie mogą przeinaczać faktów ani być wynikiem nacisków instytucji, firm czy osób prywatnych."

Opinia Komisji Etyki miała zaważyć o tym, czy Telewizja Polska będzie kontynuować współpracę z Ziemowitem Kossakowskim. Nie wiadomo, jaka będzie decyzja. W TVP Kossakowski pracuje od ubiegłego roku.

Po sprawie artykułu ogłoszono, że dziennikarze Telewizyjnej Agencji Informacyjnej, przygotowujący materiały m.in. dla "Wiadomości", "Panoramy" i serwisów TVP Info, przejdą obowiązkowe szkolenie dotyczące m.in. etyki dziennikarskiej.

Więcej o:
Komentarze (99)
Komisja Etyki: tekst Kossakowskiego o kawiorze nierzetelny
Zaloguj się
 • elenem

  Oceniono 22 razy 18

  A Tvp tak okropnie przejmie sie zdaniem Komisji Etyki ze Kurski bedzie płakał jak bóbr. :)))

 • remo29

  Oceniono 23 razy 15

  Zniewieściały pajacyk po szkole Rydzyka, czegóż się można spodziewać...

 • ziggybum

  Oceniono 22 razy 14

  Przecież każde wydanie Dziennika TVPiS wielokrotnie łamie każdy z punktów tego regulaminu...

 • def11

  Oceniono 18 razy 12

  TVPiS i etyka dziennikarska to oksymoron.
  Szkolenia to daremny trud i tak wyjdzie z tego propagandowa równoległa rzeczywistość :)

 • pissklamie

  Oceniono 16 razy 10

  Poszczalam się ze śmiechu...
  ale pissowski ciemny lud to kupi ...

 • cieśla Sewruk

  Oceniono 9 razy 9

  To jest ten sam chłystek, który przed wyborami pytał Komorowskiego o radę dla siostry a sam miał już wyjechać do Norwegii do pracy. Odpowiedź Komorowskiego - niech zmieni pracę i weźmie kredyt - wykorzystywana była później na wszelkie sposoby przez PiSowska propagandę. Czego więc wy się po nim innego spodziewacie? Zastanawiam się czy ten zawodowy prowokator ma w ogóle siostrę, bo do Norwegii na pewno nie wyjechał.

 • mam.swoj.mozg.2

  Oceniono 15 razy 9

  Bo jak robić kłamliwą propagandę, to tylko taką, która została zlecona przez PiS. I za to go uwalili. Nie za to, że kłamał w artykule, ale za to że kłamał z własnej inicjatywy, a nie dlatego, że mu tak kazano. Gdyby dostał przykaz od Kurasa "zrób szkalujący materiał", to by go nosili na rękach, a za kilka lat może i nawet posłem by został z ramienia partii bolszewickiej.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX