Komisja Etyki TVP (w końcu) wydała opinię na temat tekstu o rezydentach. Nie mogła być inna

W październiku portal tvp.info opublikował artykuł nt. lekarzy rezydentów oraz rzekomych luksusów, w które opływają. Wytykano im m.in. podróże i jedzenie kawioru. Komisja Etyki TVP w końcu orzekła, że artykuł jest nierzetelny i stronniczy.

Ziemowit Kossakowski wsławił się "artykułem" pt. "Kontrowersje wokół rezydentów. Narzekają na zarobki, jedzą kanapki z kawiorem", który ukazał się w październiku na stronie tvp.info. W tekście opartym na zdjęciach z portali społecznościowych zarzucał lekarzom egzotyczne podróże i jedzenie kawioru, podczas gdy ci narzekają na zarobki.

Doniesienia okazały się nieprawdziwe. Po burzy medialnej autor został zawieszony, a redaktor naczelny tvp.info Samuel Pereira przepraszał za artykuł. Sprawą zajęła się też Komisja Etyki TVP, która orzekła, że artykuł jest "nierzetelny i stronniczy". Wymieniono pięć punktów regulaminu etyki TVP, które złamał Kossakowski.

Oto one:

  1. "Dziennikarz telewizji publicznej służy społeczności widzów, szanując prawdę, dobro wspólne i wolność słowa, dokłada wszelkich starań, by zachować niezależność i bezstronność."
  2. "Dziennikarz wykazuje należytą dbałość o wyraźne oddzielenie informacji od komentarza i opinii."
  3. "Żadne okoliczności, motywy, naciski czy inspiracje nie usprawiedliwiają podania fałszywych czy niesprawdzonych informacji ani zatajania informacji."
  4. "W sytuacjach konfliktowych dziennikarz obowiązany jest dołożyć wszelkich starań, by dotrzeć do źródeł informacji wszystkich stron sporu. Jeśli jest to niemożliwe informuje, że są to dane częściowe."
  5. "Opinie i komentarze nie mogą przeinaczać faktów ani być wynikiem nacisków instytucji, firm czy osób prywatnych."

Opinia Komisji Etyki miała zaważyć o tym, czy Telewizja Polska będzie kontynuować współpracę z Ziemowitem Kossakowskim. Nie wiadomo, jaka będzie decyzja. W TVP Kossakowski pracuje od ubiegłego roku.

Po sprawie artykułu ogłoszono, że dziennikarze Telewizyjnej Agencji Informacyjnej, przygotowujący materiały m.in. dla "Wiadomości", "Panoramy" i serwisów TVP Info, przejdą obowiązkowe szkolenie dotyczące m.in. etyki dziennikarskiej.

Więcej o: