Laureatka Złotego Mikrofonu oddaje nagrodę. W proteście przeciw sytuacji w Polskim Radiu

Anna Szewczuk-Czech zwraca Złoty Mikrofon, który otrzymała kilka lat temu. Dziennikarka nie godzi się na to, co dzieje się z Polskim Radiem.

Złoty Mikrofon to najważniejsza dla każdego radiowca nagroda - napisała Anna Szewczuk-Czech, dziennikarka Polskiego Radia. Jej oświadczenie opublikował Press. 

Anna Szewczuk-Czech dostała Złoty Mikrofon w 2014 roku, za popularyzację polskiej muzyki ludowej. Teraz postanowiła zaprotestować.

Bieżący rok to dla mnie szczególnie trudny zawodowy okres. Odmówiono mi prawa do pracy zgodnie z moimi przekonaniami, sumieniem i etyką dziennikarską, a przecież te zasady powinny być fundamentem pracy każdego dziennikarza

- podkreśliła Anna Szewczuk-Czech.

List, który opublikował Press, dziennikarka wysłała do kapituły Złotego Mikrofonu i zarządu Polskiego Radia. Znalazły się w nim też inne oskarżenia. Anna Szewczuk-Czech opisała, że jej praca została poddana "druzgocącej i niemerytorycznej krytyce". Sprzeciwia się również deprecjonowaniu, jak to ujęła, ważnej części kultury Polskiej, jaką jest niematerialne dziedzictwo wsi.

Polskie Radio w oświadczeniu przesłanym portalowi wirtualnemedia.pl wyraża "zdziwienie" akcją dziennikarki. Publiczny nadawca deklaruje chęć wyjaśnienia sprawy i spotkania z Anną Szewczuk-Czech. Z jej zarzutami się nie zgadza. 

Złoty Mikrofon Polskiego Radia

Złoty Mikrofon to nagroda Polskiego Radia przyznawana od 1969 roku. Jest przyznawana "osobom, których zaangażowanie i wybitne osiągnięcia twórcze przyczyniają się do utrzymania wysokiego poziomu, rozwoju i popularyzacji radia publicznego. Kandydaci wybierani są z różnych ważnych obszarów twórczości radiowej, m.in. teatru, muzyki, literatury, reportażu, publicystyki oraz realizacji dźwięku" - czytamy na stronie PR.

W kapitule zasiadają laureaci poprzednich edycji konkursu, wybrani przez Zarząd Polskiego Radia.

Laureaci Złotego Mikrofonu

W studiu koncertowym Polskiego Radia imienia Witolda Lutosławskiego w Warszawie wręczono wieczorem w środę tegoroczne Złote Mikrofony. Jedną z laureatek została Małgorzata Maliborska-Prażmowska z radiowej Trójki. Uhonorowano ją "za stworzenie serwisów informacyjnych o szczególnym, właściwym Trójce charakterze. Za słowa, które zawsze oddają istotę rzeczy".

Złote Mikrofony otrzymali też: Małgorzata Raducha z Jedynki Hanna Dołęgowska - dyrektor Czwórki, Maciej Kubera - realizator dźwięku oraz Magdalena Łoś-Komarnicka z Dwójki.

Honorowy Złoty Mikrofon zarząd Polskiego Radia postanowił przyznać Leszkowi Długoszowi. Wyróżnienie otrzymał "za obecność na antenach Polskiego Radia, dzięki której realizowana jest prawdziwa misja publicznego nadawcy, a także za wybitne osiągnięcia artystyczne i konsekwentne występowanie w obronie wartości".

Pożegnanie Grzegorza Miecugowa. Wybitny dziennikarz zmarł w wieku 61 lat

Więcej o: