Rzecznik KRS: Ziobro odwołał prezes sądu w Krakowie. Jutro ma wpłynąć faks

Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro odwołał prezes Sądu Okręgowego w Krakowie Beatę Morawiec - poinformował rzecznik Krajowej Rady Sądownictwa Waldemar Żurek. Powody tej decyzji nie są jeszcze znane, jutro do sądu mają wpłynąć dokumenty w tej sprawie.

- Jest niedziela, więc sytuacja trochę dziwna. Zostałem poinformowany przez wiceprezesa SO w Krakowie, już nowo nominowanego przez ministra Ziobrę, że jutro mamy otrzymać dokumenty prawdopodobnie faksem, że zostaje odwołany główny prezes [sędzia Beata Morawiec - red.], czyli prezes SO w Krakowie, a także dwóch wiceprezesów - powiedział w rozmowie z dziennikarzami rzecznik Krajowej Rady Sądownictwa Waldemar Żurek.

Według rzecznika KRS odwołani zostali również prezesi sądów rejonowych: dla Krakowa Nowej Huty i Krakowa Podgórza. - To na razie informacja telefoniczna - zaznaczył. Jak mówił Żurek w rozmowie z RMF FM, sędzia Beata Morawiec do czwartku przebywa na urlopie. - Odwoływanie kogoś na urlopie wypoczynkowym jest chyba sytuacją zadziwiającą - skomentował.

Portal Onet.pl sugerował, że dokumenty z odwołaniem prezesów i wiceprezesów mogły zostać przesłane faksem do sądów już w weekend. Temu zaprzeczył jednak rzecznik ministerstwa sprawiedliwości Jan Kanthak. Kanthak nie zaprzeczył jednak, że decyzja o odwołaniu prezesów zapadła. 

Na odwołanie prezesów sądów przez ministra sprawiedliwości pozwala podpisana w lipcu przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawa o ustroju sądów powszechnych. Zmieniła ona zasady i zwiększyła znacznie uprawnienia szefa resortu w tym zakresie.

Wraca sprawa śmierci Jerzego Ziobry

Jak przypomniał na Twitterze dziennikarz RMF FM Wojciech Skory, w najbliższy czwartek przed Sądem Okręgowym w Krakowie ma odbyć się pierwsza rozprawa apelacyjna od wyroku, w którym uniewinnieni zostali lekarze oskarżani o narażenie ojca Zbigniewa Ziobry, Jerzego Ziobry, na niebezpieczeństwo utraty życia.

Przypomnijmy: 70-letni ojciec Zbigniewa i Witolda Ziobrów zmarł 2 lipca 2006 roku w Klinice Kardiologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Wcześniej Jerzy Ziobro przeszedł m.in. zabieg wszczepienia stentów, który miały pomóc w udrożnieniu żył u chorego. Niestety pacjent zmarł - według lekarzy - na skutek powikłań pooperacyjnych.

Miesiąc po jego śmierci Witold Ziobro złożył doniesienie w prokuraturze, wskazując na możliwość nieprawidłowości w sposobie leczenia. Prokuratura wszczęła w tej sprawie śledztwo.

W trakcie procesu biegli nie dopatrzyli się błędu lekarskiego w leczeniu ojca Zbigniewa Ziobry. W lutym tego roku, po blisko 11 latach postępowania, sąd uniewinnił czterech lekarzy oskarżanych przez rodzinę zmarłego oraz prokuraturę o to, że świadomie narazili Jerzego Ziobrę na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia.

Jednak nieprawomocny wyrok nie kończy sprawy. Proces będzie dalej się toczył, bo rodzina Jerzego Ziobry odwołała się od decyzji krakowskiego sądu.