Nowoczesna ma nowego lidera. Partia ogłosiła wyniki głosowania

Nowoczesna z nowym liderem. Władzę w partii przejęła Katarzyna Lubnauer. Pokonała Ryszarda Petru 9 głosami.

Przewodniczącego Nowoczesnej wybierało ponad 300 delegatów. O stanowisko ubiegali się Ryszard Petru i Katarzyna Lubnauer. Kilku kandydatów zrezygnowało przed głosowaniem. Przekazali poparcie Lubnauer. 

Katarzyna Lubnauer otrzymała 149 głosów, a Ryszard Petru - 140. 

Nowa przewodnicząca podkreśliła, że walka była wyrównana i zaprosiła poprzedniego przewodniczącego na scenę. - Spotkam się dziś z Ryszardem i porozmawiamy o tym, jaką rolę dla siebie widzi w Nowoczesnej - mówiła. Lubnauer zaprosiła też na scenę Kamilę Gasiuk-Pihowicz. - Wszystkie ręce na pokład - mówiła posłanka.

Zebrani na sali delegaci bardzo entuzjastycznie zareagowali na słowa Gasiuk-Pihowicz, a wcześniej na wyniki wyborów. 

Kim jest Katarzyna Lubnauer? >>>

Co dalej z Ryszardem Petru?

Petru chwilę później, podczas spotkania z dziennikarzami, pogratulował Katarzynie Lubnauer. - Nigdzie nie uciekam, z Nowoczesnej nie odchodzę, wbrew plotkom, które się pojawiły. Jestem lekkim optymistą, co do przyszłości i co do przyszłości Polski - mówił mediom były przewodniczący.

Po nim głos zabrała nowa przewodnicząca. - Jako twórca partii, człowiek, który wprowadził ją do parlamentu, jest bardzo ważne, żeby Ryszard Petru miał swoje miejsce w Nowoczesnej - deklarowała Lubnauer. Jak mówiła, Polską rządzi PiS, który niszczy gospodarkę, więc człowiek z doświadczeniem ekonomicznym, jakim jest Ryszard Petru, będzie bardzo potrzebny.

- Wracamy do źródeł. Jesteśmy partią klasy średniej, ludzi ciężko pracujących (...) Nowoczesna jest kobietą. Ale mamy też wielu wspaniałych mężczyzn - mówiła.

Nowa przewodnicząca pytana o wizję Nowoczesnej powiedziała, że chce stworzyć ugrupowanie, które będzie ikoną klasy średniej. - To będzie powrót do korzeni - mówiła. Zapowiedziała też, że chciałaby widzieć Kamilę Gasiuk-Pihowicz na stanowisku szefa klubu parlamentarnego. Zgodę na to muszą wydać pozostali członkowie tego gremium.

Współpraca wewnątrz opozycji

Dziennikarze pytali, czy zamierza wycofać poparcie partii dla wspólnego kandydata opozycji na prezydenta Warszawy. W odpowiedzi stwierdziła jedynie, że "trzeba rozmawiać", ale nie wykluczyła, że lokalna koalicja może się rozpaść. Jeszcze przed wyborami mówiła, że popełniono błąd oddając Platformie Obywatelskiej pole w najważniejszym mieście. 

Na antenie TVN24 wybory komentował Andrzej Stankiewicz z Onetu. Przypomniał, że pewna niechęć Lubnauer do PO wynika z wątków biograficznych polityczki, która była w ostatnim zarządzie Unii Wolności i ma pretensję do twórców Platformy, że zatopili tamtą partię. 

Ryszard Petru, jeszcze przed ogłoszeniem rezultatu wewnątrzpartyjnego głosowania, mówił, że "nie sądzi" aby wynik podzielił partię.

Wcześniej delegaci przegłosowali usunięcie nazwiska Ryszarda Petru z nazwy partii. On sam również głosował za skróceniem nazwy do "Nowoczesna". 

Kim jest Ryszard Petru? >>>

Więcej o:
Komentarze (495)
Nowoczesna ma nowego lidera. Katarzyna Lubnauer została nową przewodniczącą
Zaloguj się
 • malpa-z-paryza

  Oceniono 81 razy 33

  wrescie normalna partia! liberalna, demokratyczna w pelni znaczenia
  bravo!

 • durnomierz

  Oceniono 50 razy 28

  I bardzo dobrze! Petru nie nadawał się i nawet nie powinien był kandydować. Czekam na podobny krok w PO. Wtedy być może wreszcie opozycja zacznie działać.

  Serdeczne gratulacje dla pani Lubnauer!

 • szmul.bender

  Oceniono 50 razy 28

  Gratulacje pani Przewodnicząca.
  Gratulacje panie (były) Przewodniczący za wpuszczenie swieżego powietrza do polityki.

 • qeton

  Oceniono 30 razy 22

  PISową sektę strąć w piekła otchłanie, Ojczyznę wolną racz nam wrócić Panie.

 • bezspokoju

  Oceniono 27 razy 21

  Nie "przepadł", tylko przegrał kilkoma głosami. Co napisałby autor, gdyby różnica głosów wynosiła np. 50 lub 70 ? Zostałby "zmiażdżony", czy "zaorany" ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX