Macierewicz wycofał swoje wnioski o awanse generalskie. "W trosce o dobro Sił Zbrojnych"

Szef MON Antoni Macierewicz postanowił wycofać swoje wnioski o awanse generalskie - poinformowała wieczorem rzeczniczka Ministerstwa Obrony Narodowej.

"Uprzejmie informujemy, iż w trosce o dobro Sił Zbrojnych RP i harmonijne współdziałanie organów konstytucyjnych w zakresie obronności, minister obrony narodowej postanowił wycofać wnioski o awanse generalskie"  - czytamy w komunikacie resortu.

Ministerstwo Obrony Narodowej podejmuje to działanie w nadziei na usunięcie czynników, które zgodnie z deklaracjami Urzędu Prezydenckiego stoją na przeszkodzie mianowań generalskich

- napisano, podkreślając jednocześnie, że nominacje generalskie "mają kluczowe znaczenie dla zmiany pokoleniowej i dalszych reform wzmacniających Wojsko Polskie".

"Nowe wnioski zostaną przedstawione w stosownym czasie i okolicznościach" - zapewniono.

Spór o nominacje Duda - Macierewicz

Decyzja szefa MON to kolejna odsłona sporu pomiędzy ministrem a prezydentem. Andrzej Duda dotąd odmawiał przyznania nominacji generalskich wojskowym wskazanym przez Antoniego Macierewicza.

Od wiosny na taki awans czekało 14 oficerów. Nominacje przekładano już trzykrotnie - nie wręczono ich ani 3 maja, ani 15 sierpnia. Ostatnio zrezygnowano z tej uroczystości 11 listopada, w dniu obchodów 99. rocznicy odzyskania niepodległości.

ZOBACZ TEŻ: Najbrutalniejsza wojna Macierewicza z Dudą. Wszystko przez legendę tego "świętego Graala"

"Resort obrony chce tym samym doprowadzić do deeskalacji konfliktu na linii MON – prezydent" - tak piątkowe posunięcie Macierewicza tłumaczy portal tvp.info. Jak czytamy, resort obrony chce też dzięki temu uniknąć kontrowersji, które pojawiają się przy kolejnych świętach wojskowych.

Ojciec Tadeusz przepytuje prezydenta. I zwraca uwagę: "Jest jakaś kolumna szkodząca"

Więcej o: