Grzegorz Schetyna za Beatę Szydło? Jest już wniosek. "To broń najcięższego kalibru"

Platforma Obywatelska złożyła w Sejmie wniosek o konstruktywne wotum nieufności dla rządu Beaty Szydło. Kandydatem na premiera jest szef PO Grzegorz Schetyna. PiS odpowiada, że to "szopka polityczna" i zapowiada, że obroni rząd.

Grzegorz Schetyna powiedział, że powodem złożenia wniosku jest między innymi "przyzwalanie na mowę nienawiści podczas Marszu Niepodległości". Jak powiedział, "te hańbiące obrazy zobaczył cały świat". Zdaniem szefa PO, rząd powinien reagować na tego typu przypadki.

Szef PO dodał, że kolejnym powodem złożenia wniosku o konstruktywne wotum nieufności jest bieżąca polityka rządu Beaty Szydło. - To kwestia wyprowadzania Polski z Unii Europejskiej, (...), niszczenie niezawisłości Trybunału Konstytucyjnego, czy sądów - mówił Schetyna.

Konstruktywne wotum nieufności: Schetyna za Szydło

Sejm uchwala wotum nieufności wobec rządu większością ustawowej liczby posłów (co najmniej 231) na wniosek zgłoszony przez co najmniej 46 posłów. Wnioskodawcy jednocześnie wskazują kandydata na premiera. Kandydatem PO jest Grzegorz Schetyna.

Szef Platformy powiedział, że parlamentarna debata nad wnioskiem o konstruktywne wotum nieufności ma być sygnałem dla świata, że Polska nie jest "krajem rasistów, ksenofobów i antysemitów". 

"Opozycja sięga po broń najcięższego kalibru"

Schetyna przyznał, że konstruktywne wotum nieufności jest dla opozycji "bronią najcięższego kalibru". Podkreślił jednocześnie, że są powody do jej użycia. 

Szef Platformy zapowiedział, że sejmowa debata nad wnioskiem o konstruktywne wotum nieufności będzie "prawdziwym podsumowaniem dwóch lat rządów PiS".

PiS: "Kolejna szopka polityczna" 

Szef klubu PiS Ryszard Terlecki zarzucił przewodniczącemu PO kłamstwo. Zapewniał, że Polska nie jest krajem rasistowskim i ksenofobicznym, a rząd PiS nie zamierza wyprowadzać Polski z Unii Europejskiej.

- Miał być wielki program naprawy czy zmiany sposobu rządzenia - nie ma tego programu, nie ma żadnej propozycji dla Polaków, jest tylko pusta gadanina pana Schetyny i jest pomysł kolejnej szopki politycznej - powiedział Terlecki.

Dodał, że PO nie ma większości do odwołania rządu.

Rzeczniczka PiS Beata Mazurek zapowiedziała, że jej partia obroni rząd. Dodała, że debata nad wnioskiem Platformy będzie okazją do przypomnienia, co przez dwa lata zrobił obecny gabinet.

- Ale będzie też okazja ku temu, by przypomnieć Polakom, jak przez 8 lat działało państwo teoretyczne pod rządami PSL i Platformy Obywatelskiej - powiedziała Mazurek.

W kwietniu tego roku Platforma Obywatelska próbowała już odwołać rząd Beaty Szydło. Wniosek nie zyskał akceptacji sejmowej większości.

Więcej o: