Sejm zatwierdził częściową prohibicję. Gminy będą mogły zakazać sprzedaży alkoholu w nocy

Sejm zaostrzył przepisy dot. sprzedaży alkoholu. Zgodnie z projektem gminy będą mogły wprowadzić zakaz sprzedaży alkoholu od godz. 22 do godz. 6 rano oraz decydować, gdzie nie może być punktów z alkoholem.

Nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia. Ustawa zakłada możliwość ograniczania przez samorządy sprzedaży alkoholu w nocy oraz wprowadzenia zakazu picia alkoholu w miejscach publicznych, z wyjątkiem miejsc do tego przeznaczonych. 

Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł mówił podczas prezentacji projektu, że wychodzi on naprzeciw oczekiwaniom społecznym. - Obecnie w Polsce alkohol jest łatwo dostępny i tani, dlatego konieczne są ograniczenia różnego rodzaju. Poczynając od ograniczeń reklamy, poprzez ograniczenia cenowe, czasowe i geograficzne - przekonywał minister zdrowia.

Polska jest jednym z nielicznych krajów europejskich, gdzie spożycie alkoholu rośnie, podczas gdy w innych państwach spada. Według danych Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, średnio na jednego mieszkańca przypada ponad 10 litrów czystego alkoholu rocznie.

Teraz ustawa trafi do Senatu. Jeśli senatorowie nie zgłoszą poprawek, nowelizacja zostanie skierowana do prezydenta.

Wcześniej posłowie uchwalili ustawę ograniczającą handel w niedziele. Od marca 2018 r. handlowe będą tylko dwie niedziele w miesiącu. Od 2020 r. sklepy będą zamknięte w niemal wszystkie niedziele w roku.

Myśliwi są dziwni, a zwierzęta są spoko. Sprawdzamy, na co pozwala prawo łowieckie w Polsce [MAKE POLAND GREAT AGAIN]

Więcej o: