W nowym sondażu Trzaskowski z dużą przewagą. W innych miastach opozycja też mocna

Prawie dwukrotną przewagę nad Patrykiem Jakim ma Rafał Trzaskowski, kandydat opozycji na prezydenta Warszawy - wynika z sondażu dla "Gazety Wyborczej". Kandydaci PiS są na drugich lub trzecich miejscach także w innych dużych miastach.

Na niecały rok przed wyborami samorządowymi na największe poparcie w stolicy ma Rafał Trzaskowski z PO. W sondażu Kantar dla "Gazety Wyborczej" głosowanie na niego deklaruje 34 proc. badanych. Poparcie dla potencjalnego kandydata PiS - wiceministra Patryka Jakiego - zapowiada 18 proc. respondentów. Na trzecim miejscu jest Ryszard Kalisz. 

Na 6 proc. głosów mógłby liczyć związany z ruchami miejskimi radny Jan Śpiewak, na 5 proc. - Stanisław Tyszka, wicemarszałek Sejmu z Kukiz'15. 

Oczywiście badanie jest bardzo wczesne. Szczególnie, że Trzaskowski jest na razie jedynym, który oficjalnie zapowiedział ubieganie się o urząd prezydenta. Ponadto już po przeprowadzeniu sondażu Nowoczesna poparła Trzaskowskiego jako wspólnego kandydata opozycji. 

Z kolei Patryk Jaki jest wymieniany jako potencjalny kandydat PiS m.in. ze względu na zaangażowanie w komisji zajmującej się reprywatyzacją. Jednak mówi się, że kandydatem może też być marszałek Senatu Stanisław Karczewski oraz poseł Jacek Sasin.

Opozycja i niezależni utrzymują miasta

Według sondaży kandydaci opozycji i niezależni - najczęściej obecnie piastujący urząd prezydenta - zdecydowanie pokonują kandydatów partii rządzącej w innych miastach.   

W Gdańsku niezależny Paweł Adamowicz, prezydent od 1998 roku, ma 2-procentową przewagę nad Jarosławem Wałęsą z PO i 5-procentową nad Kacprem Płażyńskim z PiS.

W Krakowie lewicowy Jacek Majchrowski, rządzący miastem od 15 lat, może liczyć na 40-procentowe poparcie. Na Małgorzatę Wassermann z PiS chciałoby głosować 20 proc. badanych, trzeci jest zaś kandydat niezależny Łukasz Gibała. 

W Poznaniu obecny prezydent Jacek Jaśkowiak z PO ma poparcie na poziomie 37 proc., a jego poprzednik Ryszard Grobelny (niezależny) - 22 proc. Na Tadeusza Zyska z PiS zagłosowałoby 12 proc. respondentów. 

We Wrocławiu, gdzie obecny prezydent Rafał Dutkiewicz nie będzie ubiegał się o reelekcję, najlepszy wynik w sondażu ma Alicja Chybicka z PO (24 proc.). A nią jest Mirosława Stachowiak-Różecka z PiS (16 proc.).

Przeczytaj także wywiad z Trzaskowskim: "Bitwa o Warszawę to najważniejsza polityczna bitwa w najbliższych latach" >>>

W Łodzi urzędująca prezydent Hanna Zdanowska mogłaby liczyć na zwycięstwo w pierwszej turze z deklarowanym poparciem 56 proc. Na Waldemara Budę z PiS zagłosowałoby 9 proc. badanych.

W Katowicach obecny, niezależny prezydent Marcin Krupa mógłby wygrać w pierwszej turze z poparciem 52 proc. Na drugim miejscu jest kandydat PiS Jerzy Polaczek, na którego głosowałoby 14 proc. respondentów. 

Sondaże - w tym warszawski - przeprowadziła firma Kantar w dniach 8-21 listopada, a więc przed ogłoszeniem, że Nowoczesna poprze Rafała Trzaskowskiego, który będzie wspólnym kandydatem opozycji. Zaś Paweł Rabiej z Nowoczesnej zostanie wiceprezydentem, jeśli Trzaskowski wygra wybory. Sondaż w Katowicach przeprowadziła Otawa Group.

Badania prowadzono telefonicznie na reprezentatywnej próbie 800 osób w każdym z miast. 

Więcej o: