Żołnierze mieliby dostać urlopy okolicznościowe, by zabijać dziki. "Ktoś upadł na głowę"

W walce z epidemią pomogą żołnierze. Za darmo i w czasie wolnym. Tak wynika z pisma, które udostępnił były szef MON, Tomasz Siemoniak. Jest już komentarz wojskowych. Do sprawy odniosło się też już Ministerstwo Obrony.

- Żołnierze mają dostać okolicznościowe urlopy i strzelać do dzików z prywatnej broni! - zaalarmował na Twitterze Tomasz Siemoniak. Na dowód pokazał dokument z adnotacją "bardzo pilne". W piśmie jest mowa o analizach dotyczących "zmniejszenia pogłowia dzików" w Warszawie i okolicach. 

Wstępna koncepcja (...) zakłada prowadzenie odstrzału dzików przez myśliwych - żołnierzy (...) przy użyciu prywatnej broni myśliwskiej i amunicji, w ramach udzielonego w tym celu urlopu okolicznościowego

- czytamy. Odpowiednie rozkazy ma wydać MON - dowiadujemy się. Wynika z niego również, że w akcji będą uczestniczyć tylko chętni żołnierze, którzy sami zorganizują broń na ten cel. 

Ktoś upadł na głowę i używa drogi służbowej do realizacji prywatnych ustaleń Macierewicza i Szyszki. Dwa prywatne folwarki!

- oburzył się Tomasz Siemoniak. A co na te informacje odpowiada wojsko?

Rzecznik Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych potwierdził w rozmowie z "Gazetą Wyborczą", że prowadzone jest rozpoznanie w sprawie "możliwości wsparcia władz w dalszej walce z epidemią". Zastrzega, że decyzje nie zapadły. 

MON: Tylko sondujemy liczbę myśliwych w wojsku 

Po tym, jak o sprawie napisały media, resort obrony odniósł się do doniesień w komunikacie. Rzeczniczka prasowa MON ppłk Anna Pęzioł-Wójtowicz przekonuje, że wcale nie chciano wykorzystać żołnierzy do strzelania do dzików. "Pismo skierowane do jednostek wojskowych miało na celu jedynie wysondowanie jaka liczba żołnierzy posiada uprawnienia myśliwego" - czytamy na stronie ministerstwa.

"Wszystkie inne informacje zawarte w korespondencji nie były przewidziane do realizacji" - podkreśla rzecznik. Zwróciła też uwagę, że podane prze media informacje pochodziły z "korespondencji wewnętrznej".

Afrykański pomór świń przekroczył Wisłę

Tymczasem wirus ASF został wykryty po lewej stronie Wisły -  potwierdził Główny Lekarz Weterynarii. Mowa o czterech padłych dzikach w gminie Izabelin na Mazowszu.

ASF - afrykański pomór świń - to śmiertelne zagrożenie dla stad trzody chlewnej. Jego występowanie wiąże się także z restrykcjami handlowymi dla regionu występowania oraz reszty kraju.

W tym tygodniu pod Warszawą padłe dziki zarażone ASF wykryto także w gminach: Jabłonna i Nieporęt.

ZOBACZ TEŻ: Myśliwi są dziwni, a zwierzęta są spoko. Sprawdzamy, na co pozwala prawo łowieckie w Polsce [MAKE POLAND GREAT AGAIN]

Więcej o:
Komentarze (118)
Afrykański pomór świń. Wojsko ma strzelać do dzików
Zaloguj się
 • def11

  Oceniono 30 razy 20

  Krab ( armatohaubica ) może nie dać rady, ale Rosomak jest dobry na dziki
  A czy naloty dywanowe będą i co z grzybiarzami i z tymi co po chrust ?

 • gacek1947

  Oceniono 24 razy 18

  Czy ktoś jeszcze ma wątpliwości, że zarówno Macierewicz, jak i Szyszko powinni jak najszybciej zostać izolowani i poddani leczeniu psychiatrycznemu?

 • coelka

  Oceniono 21 razy 17

  najpierw wycinaja puszcze zasłaniajac sie kornikiem dla kasy i rydzyka a teraz bedą polowania dewizowe urzadzać dla kasy i dla kolegów zasłaniajac sie pomorem swin, swinie przy pisowcach to bardzo moralne zwierzeta

 • krynolinka

  Oceniono 27 razy 15

  Stonkę też wystrzelają. No w końcu od czego wojsko pana Antoniego jest..

 • siwywaldi

  Oceniono 21 razy 13

  To może lepiej użyć Kawalerii Powietrznej.
  Ups.... Zapomniałem że wprawdzie "kawalerii" jest kilka oddziałów, tylko że NIE MA ona śmigłowców :-))

 • tomtg123

  Oceniono 12 razy 10

  Skuteczność pieszego żołnierza w walce z dzikiem będzie niska, bo las to jednak teren dzików.
  Tak sobie myślę, czy aby nie lepiej ostrzelać wrogie dziki z bojowych śmigłowców ... ? Ach, zapomniałem, śmigłowce to drażliwy temat. Śmigłowce jednak nie.
  A więc może zaminować lasy ?
  Albo ostrzelać od razu rakietami (tylko czy mamy jakieś ... ?)
  Albo może zrzucić napalm, może Trump nam odstąpi tą technologię w promocyjnej cenie ?
  Trzeba działać teraz albo nigdy - za pare miesięcy do lasów wrócą grzybiarze i wtedy może dojść do tego, że rząd PiS napalmem usmaży, albo odstrzeli jakichś wyborców, byc może nawet wyborców PiS, a tych byłoby szkoda szczególnie .... ;)
  Teraz jest moment na działanie - zrzuci się napalm na dziki zimą, a jak wiosną wrócą grzybiarze, to nie będą mogli lasu znaleźć... ;)

 • fakiba

  Oceniono 18 razy 10

  Ciekawe kiedy dostaną urlopy żeby na Antka zapolować

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX