Kuratorium robi konkurs o opozycji PRL. Przyjrzyjcie się, czyje biografie trzeba wykuć

Warszawskie kuratorium oświaty ogłosiło konkurs poświęcony działaczom opozycji z lat 70. i 80. Lista postaci, o które będą pytani gimnazjaliści, jest jednak co najmniej zastanawiająca.

Pełna nazwa konkursu to "Znani i nieznani bohaterowie opozycji lat siedemdziesiątych
oraz osiemdziesiątych". W rywalizacji będą mogli wziąć udział gimnazjaliści z całego Mazowsza. Uczestnicy będą musieli wykazać się znajomością nie tylko najnowszej historii Polski, ale także biografii wybranych postaci, takich jak:

Andrzej Gwiazda, Lech Kaczyński, Jan Józef Lipski, Antoni Macierewicz, Karol Modzelewski, Kornel Morawiecki, Jerzy Popiełuszko, Grzegorz Przemyk, Zbigniew Romaszewski, Anna Walentynowicz

Szczebel wyżej, na etapie rejonowym, dochodzi jeszcze kilka innych nazwisk - Adam Borowski, Zbigniew Bujak, Jacek Kaczmarski, Jan Olszewski oraz Czesław Sadłowski.

Borys Budka z PO zwrócił uwagę, że na wspomnianej liście brakuje natomiast Lecha Wałęsy czy Tadeusza Mazowieckiego. "Państwo PiS w natarciu. Obłęd!" - skomentował na Twitterze były minister sprawiedliwości.

Kaczyński i Macierewicz "nieznani"?

Dlaczego pominięto wymienione przez polityka PO postaci? Odpowiedź być może kryje się w założeniach konkursu, który ma przybliżyć gimnazjalistom ideę oddolnych działań w czasach PRL:

Celem takiego ujęcia jest pokazanie uczniom i uczennicom, że bohaterami historii bywali nie tylko tacy opozycjoniści, o których do dziś możemy przeczytać na kartach podręczników historii, czy dowiedzieć się od nich z najpopularniejszych mediów

- tłumaczy w swoim zarządzeniu kuratorium. Pytanie tylko, czy na przykład Lech Kaczyński i Antoni Macierewicz to rzeczywiście bohaterowie opozycji PRL, o których "nie możemy dowiedzieć się dziś z najpopularniejszych mediów".

Zobacz też: Tego cytatu prawica nie odpuści Tuskowi. Ale raczej nigdy nie pokaże go w całości. Dlaczego?

Więcej o: