Ukraiński urzędnik zawrócony na przejściu w Medyce. Kijów wezwał na dywanik polskiego ambasadora

Straż Graniczna nie wpuściła do Polski Światosława Szeremety. Ukraiński urzędnik stoi na czele Państwowej Międzyresortowej Komisji do spraw Wojen i Represji Politycznych. W odpowiedzi Kijów wezwał do złożenia wyjaśnień polskiego ambasadora.

Informacje o zawróceniu ukraińskiego urzędnika na przejściu w Medyce - potwierdził Informacyjnej Agencji Radiowej Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej.

Oficjalnie nie podano o kogo chodzi. Według strony ukraińskiej zgody na wjazd nie dostał Światosław Szeremeta - stojący na czele Państwowej Międzyresortowej Komisji do spraw Wojen i Represji Politycznych. To on odpowiada za zakaz prowadzenia ekshumacji na Ukrainie przez polski Instytut Pamięci Narodowej.


Rzeczniczka Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej Elżbieta Pikor nie podaje tożsamości tej osoby, ale potwierdza, że nie spełniała ona warunków wjazdu do Polski. "Widniała w bazach danych jako osoba niepożądana" - mówi rzeczniczka. W związku z tym otrzymała odmowę wjazdu na teren Polski.

Według ukraińskiego portalu Warianty, Światosław Szeremeta ma roczny zakaz wjazdu do naszego kraju i strefy Schengen. Portal podaje, że miał on być w jednym z autokarów, w których do Łańcuta jechali też przedstawiciele stowarzyszenia ukraińskich wysiedleńców "Nadsanie", by upamiętnić w Polsce ukraińskich żołnierzy.

Jak podało Polskie Radio 24, w reakcji na odmowę wjazdy do Polski do ukraińskiego MSZ został wezwany polski ambasador Jan Piekło. 

Informację potwierdziło oficjalnie ukraińskie MSZ. "Wzywamy w trybie pilnym ambasadora Polski na Ukrainie w związku z niewpuszczeniem sekretarza Państwowej Komisji Międzyresortowej Swiatosława Szeremety do Polski" - oświadczyła na Twitterze rzeczniczka ukraińskiej dyplomacji Mariana Beca.

Na początku miesiąca polskie ministerstwo spraw zagranicznych zapowiedziało zakaz wjazdu do Polski dla ukraińskich urzędników, wstrzymujących proces ekshumacji i upamiętnienia polskich ofiar na Ukrainie. Ukraina zakazała takich upamiętnień i ekshumacji w kwietniu. Doprowadziło to do pogorszenia stosunków między oboma krajami. Wczoraj w Krakowie przedstawiciele Komitetu Konsultacyjnego Prezydentów obu krajów zgodzili się, że zakaz poszukiwań i ekshumacji powinien zostać zniesiony. Za jego wydanie odpowiedzialna jest komisja, na której czele stoi Światosław Szeremeta.