Polska została "oszkalowana i obrażona". Szydło zdradza, o czym rozmawiała z przywódcami UE

Polska została "oszkalowana i obrażona" - takie słowa mieli usłyszeć od premier Beaty Szydło unijni przywódcy. Szefowa polskiego rządu zareagowała w ten sposób na rezolucję Parlamentu Europejskiego w sprawie stanu demokracji w Polsce.

Premier Beata Szydło spotkała się z dziennikarzami po zakończeniu unijnego szczytu w Goeteborgu. Jak relacjonowała, przekazała przywódcom państw UE swój komentarz do decyzji PE.

Szydło powiedziała, że we wszystkich państwach UE w wyborach zostały wybrane większości parlamentarne, które realizują swoją politykę. - Każdy rząd ma do tego prawo, również rząd Polski. Rząd wybrany w demokratycznych wyborach, który realizuje program uzgodniony z Polakami - powiedziała Szydło.

Powiedziałam o tym, że nie może być takiej sytuacji, jak dwa dni temu w Parlamencie Europejskim, gdy jeden z narodów wielkiej rodziny europejskiej zostaje oszkalowany i obrażony

"Uczestnicy Marszu Niepodległości to nie faszyści"

Premier podkreśliła, że przekazała też przywódcom innych państw, że 60 tysięcy ludzi, którzy wyszli w Warszawie na ulice, by uczcić Święto Niepodległości, "nie można nazywać faszystami".

- Zaapelowałam o refleksję do kolegów premierów, żebyśmy wzajemnie się szanując nigdy więcej do tego nie doprowadzili - powiedziała.

Szydło zapewniła, że Polska potępia wszelkie ekstremizmy. - Polska nie toleruje zachowań, które przekraczają wszelkie dopuszczalne normy. Ale nigdy się nie zgodzę na to, by mój kraj, który był ofiarą dwóch totalitaryzmów, żeby obywatele mojego kraju byli w taki sposób szkalowani i pomawiani. Nie ma na to zgody polskiego rządu - powiedziała premier.

- Szacunek potrzebny jest wszystkim, którzy są członkami tej rodziny europejskiej - podkreśliła szefowa rządu.

Rezolucja PE w sprawie Polski 

Parlament Europejski przyjął w środę krytyczną rezolucję o demokracji w Polsce. Za głosowało 438 europosłów, 152 było przeciw, 71 wstrzymało się od głosu. Dokument umożliwia rozpoczęcie przez Europarlament procedury uruchomienia artykułu 7. unijnego traktatu.

ZOBACZ TEŻ: Parlament Europejski przyjął rezolucję w sprawie praworządności w Polsce. Szydło wściekła

Chodzi o przygotowanie wniosku do krajów członkowskich, stwierdzającego poważne zagrożenie dla praworządności. Europosłowie napisali, że sytuacja w Polsce stwarza ryzyko naruszenia unijnych zasad. Zaapelowali do Polski, by nie ograniczała niezawisłości sądów. Wezwali rząd do przywrócenia niezależności Trybunału Konstytucyjnego i zlecili komisji swobód obywatelskich i sprawiedliwości Europarlamentu przygotowanie raportu. Ma on być podstawą uruchomienia artykułu 7.

ZOBACZ TEŻ: "Bodajś skonał w rozpaczy, zdrajco!". Tak "Wiadomości" jeszcze nie krytykowały opozycji

W Goeteborgu o prawach socjalnych

W trakcie szczytu w Goeteborgu unijni przywódcy uroczyście ogłosili utworzenie europejskiego filaru praw socjalnych. To zbiór zasad dotyczących warunków pracy, ochrony socjalnej, oraz integracji społecznej. Podpisy pod dokumentem złożyli: przewodniczący Komisji Europejskiej i europarlamentu, oraz premier Estonii, kierującej obecnie pracami Unii.

Zasady zawarte w "Europejskim filarze" dotyczą takich kwestii jak edukacja, zatrudnienie, wynagrodzenia, równość szans bez względu na płeć. Szef KE Jean Claude Juncker powiedział, że jest to przełomowy moment dla Europy. Podkreślił, że Unia to nie tylko jednolity rynek, nie tylko pieniądze, ale także wartości i styl życia.

Więcej o:
Komentarze (823)
Beata Szydło w Goeteborgu: Polska została "oszkalowana i obrażona"
Zaloguj się
 • krynolinka

  Oceniono 111 razy 95

  Najpierw chronicie Międlara a później się dziwicie, że świat się dziwi. Pani premier chyba się dostatecznie nie wyspała.

 • dante_waw

  Oceniono 95 razy 79

  :)... znowu ich "szkaluja" i "obrazaja"... "przemysl pogardy", "zarty z kartofli" itd itp... czy na prawde sa takimi ofermami ze wiecznie odnosze wrazenie ze sie ciagle "mazgaja" :)

 • norbertrabarbar

  Oceniono 92 razy 78

  Panie Beato, a jakieś argumenty? UE ma konkretne zarzuty, do których należy się ustosunkować, a Pani wyskakuje z propagandowym przekazem dnia?

  Jest Pani premierem Rzeczypospolitej Polskiej czy tylko kwiatkiem do kożucha partii?

 • def11

  Oceniono 73 razy 65

  << Polska została "oszkalowana i obrażona" >>
  Tak ale stało się to znacznie wcześniej, w momencie objęcia rządów przez PiS

  "Rząd wybrany w demokratycznych wyborach, który realizuje program uzgodniony z Polakami"
  To proszę sobie taki program jakoby uzgodniony z Polakami realizować poza UE, do widzenia..

 • Black Swan

  Oceniono 75 razy 61

  tak, pani Beato... Cały świat sprzysiągł się przeciwko PIS i tylko Kaczyński ma rację... Ma ją również wtedy gdy w trybie żadnym wchodzi na mównicę Sejmu RP (a nie na drabinkę w Wąchocku) i zarzuca ludziom przestępstwa kryminalne czy wręcz zbrodnie bo jego "imperatyw moralny" jest ważniejszy niż litera polskiego prawa...
  Macki Sorosa są przeogromne i oplatają wręcz całą galaktykę a nie tylko UE...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX