Generał bliski Macierewiczowi zapraszał Rosjan i chciał patronatu Andrzeja Dudy. Prezydent odmówił

Jacek Gądek
Bogusław Samol prosił w 2015 r. Andrzeja Dudę o patronat nad konferencją o współpracy z Rosją. Prezydent odmówił, bo przez wojnę na Ukrainie Sojusz zerwał stosunki z Kremlem i nie chciał "przerzucić mostu nad przepaścią" do Rosji - dowiaduje się Gazeta.pl.

Nowe informacje o zaufanym generale Antoniego Macierewicza

Andrzej Duda odmówił swojego patronatu konferencji w Szczecinie, którą organizował gen. Bogusław Samol. Potem została ona skasowana, ale dopiero gdy Samol odszedł ze stanowiska. W fotelu szefa Wielonarodowego Korpusu Północny-Wschód w Szczecinie zastąpił go niemiecki generał Manfred Hofmann, który konferencję odwołał.

Wedle naszego rozmówcy, znającego MON od środka, uniknięto dzięki temu kompromitacji. Zwłaszcza że trwały wówczas przygotowania do szczytu NATO w Warszawie i wzmacniano flankę wschodnią Sojuszu (w tym jednostkę w Szczecinie) wedle ustaleń na szczycie w Walii.

Sympozjum miało się odbyć we wrześniu 2015 r. - To miała być jakaś kuriozalna konferencja. Gen. Samol miał naprawdę dziwaczny pomysł - mówi nam osoba, która wówczas dowiedziała się o planach Samola. Miała się ona odbyć w Szczecinie w budynku Filharmonii. Pomysł gen. Samola wywołał konsternację w Ministerstwie Obrony Narodowej, w którym (do listopada 2015 r.) rządziła jeszcze Platforma Obywatelska.

"Most nad przepaścią"

W programie sympozjum uwagę przykuwa panel sugerujący, że należy do Rosji "przerzucić most nad przepaścią". (ang.: "Bridge the gap. Political and social developments for an adapted partnership with Russian Federation", co można przetłumaczyć na: "Przerzucić most nad przepaścią. Rozwój polityczny i społeczny na rzecz przystosowania partnerstwa z Federacją Rosyjską"). Można to też rozumieć jako zmniejszanie różnic, niwelowanie luki albo zasypanie przepaści.

Gen. Samol zapraszał na to wydarzenie przedstawicieli Rosji i Białorusi. Działo się to w czasie, gdy postępowała agresja kremlowskich wojsk na Ukrainę. Polityka NATO wobec Rosjan była twarda: Rada NATO-Rosja, która od 2002 r. miała służyć za forum dialogu, zamarła. Sojusz zawiesił cywilną i wojskową współpracę z Rosją, bo państwo to anektowało Krym. Spotkania Rady NATO-Rosja na szczeblu ambasadorów wznowiono dopiero w 2016 r.

Gdy zatem NATO obrało ostry kurs wobec Rosji, gen. Bogusław Samol zaczął organizować konferencję o współpracy z Rosjanami. Spotkanie to miałoby tym większą wagę, że gen. Samol był wówczas dowódcą ważnej jednostki NATO: Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego w Szczecinie.

Mimo że plany odbiły się echem w ówczesnym MON i BBN, nie przeszkodziło to gen. Samolowi zrobić kariery, gdy zmieniła się władza i MON przejął Antoni Macierewicz. Generał zdobył zaufanie ministra i zasilił zespół tworzący Strategiczny Przegląd Obronny - to dla polskiej armii najważniejszy dokument spośród tworzonych w ostatnich latach. SPO powstaje pod okiem wiceministra Tomasza Szatkowskiego, więc głównym doradcą wiceministra został właśnie gen. Samol.

Duda versus MON

Gen. Samol jest de facto autorem koncepcji MON odnośnie nowej formuły dowodzenia i kierowania Siłami Zbrojnymi RP. To punkt sporny między prezydentem Andrzejem Dudą a ministrem Antonim Macierewiczem. Głowa państwa nie godzi się na pozbawienie go wpływu na armię, a to w praktyce zakłada koncepcja forsowana przez MON.

Macierewicz bardzo cenił gen. Samola, bo w 2016 r. promował go na członka "rady mędrców" NATO. To ciało stworzone przez sekretarza generalnego Sojuszu - prestiżowe i eksperckie, a ważne, bo trwa proces oceny struktur dowodzenia NATO. Kwatera główna Sojuszu nie zaakceptowała jednak kandydatury gen. Bogusława Samola, a Polska nie ma w "radzie mędrców" swojego reprezentanta.

Gen. Samol - pisał "Fakt" - znalazł się w najbliższym otoczeniu Antoniego Macierewicza, mimo że jest absolwentem moskiewskiej Akademii Wojsk Pancernych. Szef MON wielokrotnie i krytycznie mówił o generałach po moskiewskich szkołach. Macierewicz wyciągnął gen. Samola z rezerwy kadrowej MON, by z nim współpracować.

Gdy ujawniono rosyjską kartę w zawodowym życiorysie Samola, Antoni Macierewicz publicznie powiedział, że poprosił generała, aby zgłosił się on do Służby Kontrwywiadu Wojskowego. - Instytucja dogłębnie analizuje i bada jego sylwetkę - podkreślił.

Macierewicz zaznaczał jednocześnie, że "chciałby, żeby wszyscy generałowie i oficerowie, którzy mają jakieś znaki zapytania w swojej przeszłości ,z taką determinacją podchodzili do tej kwestii i z takim żołnierskim honorem, jak pan generał Samol". - Rozważam możliwość skorzystania z jego wiedzy wyłącznie w funkcji doradcy, a nie jakiejś innej - dodał. Później MON już nie informowało o losach generała.

W górnictwo pompujemy miliardy, i co z tego wynika? Sprawdziliśmy. Woleliśmy tego nie wiedzieć [MAKE POLAND GREAT AGAIN odc. 9]

Więcej o: