"Ubeckie metody" Macierewicza. Andrzej Duda naprawdę to powiedział. Nagrał przypadkowy turysta

O napiętych stosunkach na linii Pałac Prezydencki-MON wiele już napisano. W publicznych wypowiedziach Andrzej Duda i Antoni Macierewicz starają się być powściągliwi. Przy okazji uroczystości z okazji Święta Niepodległości prezydent pozwolił sobie na chwilę szczerości.

W sieci znaleźć można nagranie z uroczystości Święta Niepodległości, którego autorem jest Kanadyjczyk. Prawdopodobnie nie zdawał sobie sprawy, że kilka sekund z piętnastominutowego filmu może nawet jeśli nie zatrząść sceną polityczną, to z pewnością zaognić spór prezydenta z ministrem obrony.  

Co widzimy na filmie? Krakowskie Przedmieście, tłumy ludzi, prezydent Andrzej Duda idzie w asyście oficerów BOR, podchodzi, ściska dłonie. Niektórzy proszą o wspólne zdjęcie. W pewnym momencie ktoś zadaje pytanie: 

Panie prezydencie, co z panem Antonim, dogadacie się jakoś panowie?

Prezydent odpowiada:

Pan minister musi sobie parę rzeczy przemyśleć

Idzie dalej, a za chwilę przystaje, odwraca się do osoby, która zadała pytanie i mówi coś, co zapewne w obecności kamer telewizyjnych by nie padło:

Jak będzie wobec uczciwych oficerów stosował takie ubeckie metody, jak Platforma stosowała wobec niego, to będzie kiepsko

Poniżej możecie zobaczyć cały film autora podpisującego się jako ME in HD o polskim Święcie Niepodległości. Najciekawszy fragment w 10. minucie.

 

 

ZOBACZ TEŻ: 

Najbrutalniejsza wojna Macierewicza z Dudą. Wszystko przez legendę tego "świętego Graala"

"Ubeckie metody"? "Po co się zasłaniać PO?"

Słowa prezydenta Dudy o szefie MON Antonim Macierewiczu już są szeroko komentowane. 

"Prezydent Duda zarzuca Macierewiczowi stosowanie ubeckich metod. Słusznie. Ale po co zasłaniać się PO? Sam prezydent teraz się przekonał, że słusznie służby odebrały Macierewiczowi poświadczenie bezpieczeństwa" - napisał były szef MON Tomasz Siemoniak.

Iskrzy na linii Duda-Macierewicz

Spór prezydenta z szefem MON trwa nie od dziś. Macierewicz mocno krytykował Dudę za weta do ustaw o Sądzie Najwyższym i KRS. Używał nawet określenia "wojna hybrydowa".

Ważną postacią w sporze jest dyrektor Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi w prezydenckim BBN gen. Jarosław Kraszewski. W czerwcu podlegająca Macierewiczowi SKW wszczęła wobec niego postępowanie sprawdzające. To oznaczało odebranie mu dostępu do informacji niejawnych.

Zarówno Andrzej Duda, jak i prezydenccy ministrowie wielokrotnie apelowali, by sprawa gen. Kraszewskiego została jak najszybciej wyjaśniona. Bez odzewu.

Efektem tego sporu jest to, że ani w Święto Wojska Polskiego 15 sierpnia, ani 11 listopada z okazji Święta Niepodległości nie wręczono nominacji generalskich, o które wnioskowało MON. Pałac Prezydencki tłumaczył, że Andrzej Duda w pierwszej kolejności chce się zapoznać z planami Antoniego Macierewicza dotyczącymi systemu dowodzenia armią.  

Więcej o: