"Polakom żyje się lepiej, o to nam chodzi". Prezes i Szydło podsumowują 2 lata rządów PiS

Premier Beata Szydło razem z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim podsumowała dwa lata rządów. Pierwszeństwo miał prezes. Zaczął od mini expose.

Podczas wspólnej konferencji prasowej w siedzibie Prawa i Sprawiedliwości przy ul. Nowogrodzkiej premier Beata Szydło pod czujnym okiem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego podsumowała dwa lata rządów.

Prezes ma pierwszeństwo

Na początku głos zabrał prezes PiS Jarosław Kaczyński. - Uznaliśmy, że w Polsce mamy do czynienia z tak dużym zakresem nadużyć, że chociażby częściowe zahamowanie tego patologicznego mechanizmu pozwoli na skuteczną politykę społeczną - zaczął prezes. - Jest kwestia odpowiedzialności karnej za doprowadzenie do takie sytuacji, nie tylko odpowiedzialności politycznej - powiedział prezes PiS.

- Minimalna płaca, minimalna renta, spadek bezrobocia, plan Morawieckiego, wyrwanie z niewoli kredytowej - wyliczał Kaczyński sukcesy rządu. - Polakom żyje się lepiej, o to nam chodzi - zapewniał Kaczyński. Mówił też o planach, m.in. o Centralnym Porcie Lotniczym.

- Nasza polityka międzynarodowa, w przeciwieństwie do naszych totalnych przeciwników jest polityką podmiotową. Chodzi o wzmocnienie polskiej pozycji - stwierdził prezes PiS. Jarosław Kaczyński podziękował premier - Za to Beato, że się tego podjęłaś i w trudnych warunkach to prowadziłaś - powiedział. - Totalna opozycja rzucała kłody pod nogi. to wymagało spokoju, ale i zdecydowania. Dziękuję pani premier, że w tych trudnych sytuacjach nie zawiodła. Wielkie dzięki - powiedział i dodał, że PiS musi kontynuować obraną drogę.

"Dziękuję za zaufanie"

Następnie głos zabrała premier, która w pierwszych słowach podziękowała prezesowi "za zaufanie, które otrzymałam 2 lata temu". Później podziękowała współpracownikom z rządu i Polakom. - Dziękujemy Państwu za te dwa lata - powiedziała Szydło.

- Praca mogła być szybko realizowana, bo mieliśmy dobrą diagnozę i dobry program. Ministrowie mogli od razu usiąść i pisać ustawy. Rząd zaczął pracę 16 listopada 2015 roku, będziemy obchodzić tę rocznicę - powiedziała premier.

- Przywróciliśmy polskim rodzinom dobrego życia, a polskiej gospodarce możliwość konkurowania. Polakom daliśmy prawo do decydowania - powiedziała premier. wymieniła trzy główne filary programu PiS: rodzina, rozwój, bezpieczeństwo. Beata Szydło na pierwszym miejscu wymieniła program 500 plus. Pochwaliła też ministra Morawieckiego, "dzięki któremu są na to pieniądze". - Program stał się też kołem zamachowym polskiej gospodarki - powiedziała premier. Dodała, że wyzwaniem na kolejne lata jest program "Mieszkanie Plus".Premier Beata Szydło wymieniła też wsparcie dla seniorów i wprowadzenie darmowych leków. - Gdy PO i PSL podnieśli wiek emerytalny wbrew Polakom, zapowiedzieliśmy, że cofniemy tę reformę, i tak zrobiliśmy - powiedziała premier.

"Ta reforma wzbudzała emocje"

- Reforma edukacji budziła wiele emocji, przeciwnicy mówili, że się nie uda, a powiodła się - stwierdziła premier. Pogratulowała minister Zalewskiej i dodała, że powstało 17,5 tys. nowych miejsc pracy.

Następnie premier przeszła do tematów związanych z bezpieczeństwem. Wspomniała m.in. modernizację armii oraz szczyt NATO. - Kładziemy nacisk na to, by polski przemysł zbrojeniowy produkował dla polskiej armii. To się dzieje - powiedziała.

"UE ugięła się pod wpływem nieugiętej postawy Polski"

Premier pogratulowała też ministrowi Błaszczakowi, który "modernizuje polską policję". - Jesteśmy krajem wolnym od terroryzmu - powiedziała Szydło. Dodała, że polska "nie wpisała się w politykę migracyjną UE", za to przeznacza coraz więcej pieniędzy na pomoc humanitarną. - UE zmieniła podejście do polityki migracyjnej pod wpływem nieugiętej postawy Polski - powiedziała premier. - Wygraliśmy ten spór z UE, będziemy pokazywali dalej, jak chronić europejczyków - dodała.

Następnie premier Beata Szydło przeszła do tematów gospodarczych. Wśród sukcesów wymieniła reformowanie górnictwa. - Polska będzie bezpieczna, bo będzie zabezpieczona energetycznie środkami, które mamy - powiedziała.

Pochwała dla Morawieckiego

- Nie byłoby rozwoju, gdyby nie stabilna sytuacja finansowa. Mamy doskonale realizowaną politykę odzyskiwania dochodów, które były wyprowadzane wcześniej z budżetu - powiedziała i pochwaliła ministra Morawieckiego. - Dzięki jego determinacji dochody są prowadzone wzorowo. Przez to stać nas na programy społeczne - powiedziała premier. 

"Musimy wprowadzić reformy sadownictwa"

Przed nami kolejne dwa lata. Musimy dokończyć realizację obietnic. Musimy wprowadzić reformy sądownictwa. Wierzę, że ten proces dokończymy - powiedziała premier Szydło. - Sądy mają być przywrócone obywatelom - dodała. Premier wspomniała też o błędach, jednak nie doprecyzowała, co ma na myśli. - Staramy się z nich wyciągać wnioski - powiedziała.

Na koniec premier jeszcze raz podziękowała ministrom, posłom PiS i Zjednoczonej Prawicy oraz Polakom, po czym rzeczniczka partii Beata Mazurek zakończyła konferencję. Dziennikarze nie mieli możliwości zadawania pytań.

Prezydent Andrzej Duda desygnował Beatę Szydło na premiera 13 listopada 2015 roku.

Więcej o: