Duda ostro o nacjonalizmie. Komentujący szybko przypomnieli mu kilka wcześniejszych sytuacji

- Nie można postawić znaku równości między patriotyzmem a nacjonalizmem - mówił Andrzej Duda dwa dni po Marszu Niepodległości. Komentujący doceniają słowa prezydenta, ale zwracają też uwagę, że on sam wcześniej m.in. wysyłał listy do uczestników manifestacji skrajnej prawicy.

Nacjonalistyczne, ksenofobiczne i rasistowskie hasła towarzyszą Marszom Niepodległości od lat. W tym roku zostały one zauważone przez światowe media, a nawet rządy. Choć jeszcze 11 listopada politycy partii rządzącej zdawali się bagatelizować lub nie zauważać rasizmu i nacjonalizmu na marszu, to dziś pojawiły się pierwsze stanowiska odcinające się od takich poglądów. 

Andrzej Duda o "chorobliwym nacjonalizmie"

W najmocniejszych jak dotąd słowach wypowiedział się prezydent Andrzej Duda. - Ogromnie boleję (...) jeżeli ktoś mówi o Polsce tylko dla Polaków - mówił prezydent. Andrzej Duda mówił, że było mu "przykro", że radość ze świętowania na Marszu Niepodległości była zakłócona przez tych, którzy przynieśli transparenty "z których treścią nikt uczciwy w Polsce się nie zgodzi".

- Nie można postawić znaku równości między patriotyzmem a nacjonalizmem - kontynuował Duda. - Nie ma w naszym kraju miejsca na ksenofobię, chorobliwy nacjonalizm, antysemityzm - oświadczył.

"Niech prezydent nie robi z ludzi idiotów"

Wypowiedź szybko spotkała się z wieloma komentarzami na Twitterze, wśród których znalazły się pochwały dla słów prezydenta. Przypominano jednak, że rasizm i nacjonalizm to nie nowość, a norma na marszu skrajnej prawicy. "Bardzo mnie to cieszy. Ale niech prezydent nie robi z ludzi idiotów. Większość doskonale wiedziała pod jakimi hasłami idzie w marszu" - napisała publicystka Dominika Wielowieyska.

Historyk Daniel Tilles przypomniał, że rok i dwa lata temu Andrzej Duda wysłał list do uczestników marszu. "Niechaj dzisiejszy Marsz Niepodległości będzie wyrazem przywiązania do najdroższych nam narodowych tradycji" - pisał prezydent w 2015 roku.

Z kolei Patryk Chilewicz przypomniał, że Duda chwalił się noszeniem odzieży z chętnie wybieranej przez skrajną prawice marki Red is Bad.

"To, co w innych warunkach, z innym prezydentem byłoby oczywistością, teraz staje się sensacją" - skomentowała Agata Tulewicz. 

Minister Błaszczak na marszu nic nie widział? Zofia Romaszewska: "Te hasła są problemem"

Więcej o:
Komentarze (79)
Andrzej Duda ostro po Marszu Niepodległości. Komentarze
Zaloguj się
 • obeznany

  Oceniono 29 razy 19

  Duda chce tylko zasłużyć w ten sposób na telewizor w celi.

 • antoszek22

  Oceniono 30 razy 18

  My chcemy Boga !!!

  Jak dorwiemy tego Żyda to mu oberwiemy skrzydełka ?

 • konigin

  Oceniono 19 razy 15

  Adrian to tak naprawde pierwszy hipokryta RP, lawirant i patetyczny mydlek.

 • lina555

  Oceniono 25 razy 13

  Dobrze, że się odezwał. Ale sam ma swój udział w szerzeniu nienawiści i dzieleniu Polaków. Podnóżek Jarusia!

 • jerry.atric

  Oceniono 20 razy 12

  Dobrze Duduś. A teraz konkrety; krok następny - zaprzysiężenie legalnie wybranych sędziów TK oraz próba naprawy, co rozwaliłeś przez dwa lata.

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 22 razy 12

  Co światowa prasa pokaże swoim telewidzom w Nowym Yorku, Tokio, Londynie, Paryżu z obchodów 11.11.17 roku. Nie koncert jakieś grupy MUSE. Nie ukłony pod grobem nieznanego żołnierza a te zamaskowane kościotrupy. Tak działa prasa na całym świecie. Święto Narodowe Anno Domini 2017. Kolejny udany występ.

 • zagraniczny-online

  Oceniono 18 razy 12

  Czyzby poczatek kampanii wyborczej ? nastepna kadencja jako kandydat niezalezny, oryginalnie prawicowy, ale widac tez uklon w strone bardziej gladkiego centrum .

 • tadjan

  Oceniono 8 razy 8

  maliniak! a gdzie byłeś przez ostatnie dwa lata? teraz się oburzyłeś, jak ci żonkę niemowę ruszyli? zapytaj się watykańskich złodziei, którzy skrzętnie pomagali i pomagają ten faszyzm budować, dlaczego to robią. Obłudniku, cholerny!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX