Duda ostro o "chorobliwym nacjonalizmie". To najmocniejsze słowa, jakie padły na prawicy po Marszu

Andrzej Duda podczas wystąpienia w Krapkowicach ostro potępił rasizm i "chorobliwy nacjonalizm".

- Ogromnie boleję (...) jeżeli ktoś mówi o Polsce tylko dla Polaków. Dla mnie Polak to ten, kto chce pracować dla Polski, dla mnie Polak to ten, kto chce, by Polska była na mapie, dla mnie Polak to ten, kto chce, by Polska była państwem silnym, które potrafi realizować potrzeby mieszkańców - grzmiał Andrzej Duda. I dodał, że "nie ma znaczenia kolor skóry" ani narodowość jego przodków. 

Andrzej Duda: Tacy ludzie są wykluczeni 

Andrzej Duda mówił, że było mu "przykro", że radość ze świętowania na Marszu Niepodległości była zakłócona przez tych, którzy przynieśli transparenty "z których treścią nikt uczciwy w Polsce się nie zgodzi". - Nie można postawić znaku równości między patriotyzmem a nacjonalizmem - kontynuował Duda. - Nacjonalizm to spojrzenie negatywne, że nasz kraj jest tylko dla nas. To nieprawda. Nasz kraj jest dla wszystkich, którzy chcą żyć uczciwie i go budować - podkreślał. 

- Nie ma w naszym kraju miejsca na ksenofobię, chorobliwy nacjonalizm, antysemityzm. Taka postawa oznacza wykluczenie z naszego społeczeństwa. Tacy ludzie są wykluczeni - mówił Andrzej Duda. Zebrał gromie brawa. 

Andrzej Duda pojechał do Krapkowic na spotkanie z mieszkańcami. Odbyło się w tamtejszej w hali sportowej. To tam prezydent wygłosił mocne przemówienie. 

Jedni chwalą, inni wypominają Andrzejowi Dudzie wcześniejsze zachowania - zobacz też komentarze po wystąpieniu >>>

Rasistowskie hasła na Marszu Niepodległości

W sobotę ulicami Warszawy w ramach Marszu Niepodległości przeszło 60 tys. ludzi. Tegoroczne oficjalne hasło corocznego marszu, organizowanego przez środowiska narodowe, brzmiało "My chcemy Boga". Wśród symboli były jednak nie tylko biało-czerwone flagi i opaski Polski Walczącej, czy symbole religijne, lecz także rasistowskie i ksenofobiczne transparenty: "Śmierć wrogom ojczyzny", "Wszyscy różni, wszyscy biali", "Europa będzie biała albo bezludna", "Biała Europa braterskich narodów".

Na konferencji prasowej po marszu szef MSWiA Mariusz Błaszczak mówił, że nie widział tych haseł. PiS mówił z kolei o "prowokacji", przy okazji piętnując opozycję. Tak mocno, jak Duda nie wypowiedział się nikt z rządzących.

Policja nadal przegląda nagrania z 11 listopada. Funkcjonariusze już dopatrzyli się na nich symboli, które mogły naruszyć prawo. Czytaj więcej na ten temat >>>

Minister Błaszczak na marszu nic nie widział? Zofia Romaszewska: "Te hasła są problemem"

Więcej o: