Duda ostro o "chorobliwym nacjonalizmie". To najmocniejsze słowa, jakie padły na prawicy po Marszu

Andrzej Duda podczas wystąpienia w Krapkowicach ostro potępił rasizm i "chorobliwy nacjonalizm".

- Ogromnie boleję (...) jeżeli ktoś mówi o Polsce tylko dla Polaków. Dla mnie Polak to ten, kto chce pracować dla Polski, dla mnie Polak to ten, kto chce, by Polska była na mapie, dla mnie Polak to ten, kto chce, by Polska była państwem silnym, które potrafi realizować potrzeby mieszkańców - grzmiał Andrzej Duda. I dodał, że "nie ma znaczenia kolor skóry" ani narodowość jego przodków. 

Andrzej Duda: Tacy ludzie są wykluczeni 

Andrzej Duda mówił, że było mu "przykro", że radość ze świętowania na Marszu Niepodległości była zakłócona przez tych, którzy przynieśli transparenty "z których treścią nikt uczciwy w Polsce się nie zgodzi". - Nie można postawić znaku równości między patriotyzmem a nacjonalizmem - kontynuował Duda. - Nacjonalizm to spojrzenie negatywne, że nasz kraj jest tylko dla nas. To nieprawda. Nasz kraj jest dla wszystkich, którzy chcą żyć uczciwie i go budować - podkreślał. 

- Nie ma w naszym kraju miejsca na ksenofobię, chorobliwy nacjonalizm, antysemityzm. Taka postawa oznacza wykluczenie z naszego społeczeństwa. Tacy ludzie są wykluczeni - mówił Andrzej Duda. Zebrał gromie brawa. 

Andrzej Duda pojechał do Krapkowic na spotkanie z mieszkańcami. Odbyło się w tamtejszej w hali sportowej. To tam prezydent wygłosił mocne przemówienie. 

Jedni chwalą, inni wypominają Andrzejowi Dudzie wcześniejsze zachowania - zobacz też komentarze po wystąpieniu >>>

Rasistowskie hasła na Marszu Niepodległości

W sobotę ulicami Warszawy w ramach Marszu Niepodległości przeszło 60 tys. ludzi. Tegoroczne oficjalne hasło corocznego marszu, organizowanego przez środowiska narodowe, brzmiało "My chcemy Boga". Wśród symboli były jednak nie tylko biało-czerwone flagi i opaski Polski Walczącej, czy symbole religijne, lecz także rasistowskie i ksenofobiczne transparenty: "Śmierć wrogom ojczyzny", "Wszyscy różni, wszyscy biali", "Europa będzie biała albo bezludna", "Biała Europa braterskich narodów".

Na konferencji prasowej po marszu szef MSWiA Mariusz Błaszczak mówił, że nie widział tych haseł. PiS mówił z kolei o "prowokacji", przy okazji piętnując opozycję. Tak mocno, jak Duda nie wypowiedział się nikt z rządzących.

Policja nadal przegląda nagrania z 11 listopada. Funkcjonariusze już dopatrzyli się na nich symboli, które mogły naruszyć prawo. Czytaj więcej na ten temat >>>

Minister Błaszczak na marszu nic nie widział? Zofia Romaszewska: "Te hasła są problemem"

Więcej o:
Komentarze (439)
Andrzej Duda po Marszu Niepodległości. Potępił rasizm
Zaloguj się
 • mirek76pl

  Oceniono 67 razy 49

  O jakich nacjonalistycznych haslach pan prezydent Duda opowiada? Przeciez minister Blaszczak powiedzial juz, ze nic takiego nie widzial.

 • fred_die

  Oceniono 56 razy 44

  "Nie ma w naszym kraju miejsca na ksenofobię, chorobliwy nacjonalizm, antysemityzm." Czyli nie ma miejsca dla kościoła tak zwanego katolickiego.

 • Black Swan

  Oceniono 50 razy 38

  "Nie ma w naszym kraju miejsca na ksenofobię, chorobliwy nacjonalizm, antysemityzm. "

  trudno się z panem, panie Adrianie nie zgodzić tylko co dalej? Wypierniczysz z Sejmu RP posłów z PIS? Błaszczaka wyrzucisz z roboty za niszczenie tych marnych zaufania społecznego do państwowej policji? Kaczyńskiego zamkniesz za wzniecanie tych wszystkich "izmów" dla których jak mówisz "w Polsce nie ma miejsca"?

  Co zrobisz panie Adrianie poza bezproduktywnym kłapaniem dziobem?

 • Oceniono 41 razy 27

  Przecież Pan prezydent i jego partia wspierali kiboli, faszystów i nacjonalistów, i wspierają ich nadal (np. słowa Pana ministra spraw wewnętrznych). Przez lata budowali narrację, że tylko oni są prawdziwymi Polakami i patriotami, a reszta to opłacani przez obcy kapitał zdrajcy, potomkowie gestapo i NKWD. A teraz się dziwi, że wszyscy zbieramy tego żniwa?!!!

 • parapsychopatolog

  Oceniono 31 razy 27

  Nie wierzę w to co czytam. Adrian po części przyzwoity? Tylko to łamanie konstytucji... A tak na marginesie jak ustosunkuje się episkopat do marszu z hasłem "my chcemy boga".

 • e50504

  Oceniono 46 razy 26

  Duda buduje swoją markę i poprzez kompletną degrengoladę opozycji wychodzi na największego krytyka rządu. Trochę to śmieszne.

  Szkoda że jest jedynym przedstawicielem władzy który wypowiedział się na temat tego pseudonarodowego ścierwa które przeszło ulicami stolicy. Polacy są niesamowici. Potrafią spieprzyć nawet takie dobre położenie w całym tym europejskim. kryzysie imigracyjnym, To jest aż niesamowite. Czyli że jednak można się samemu wydymać :D

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX