Jest wstępny kompromis prezydenta z PiS. Andrzej Duda jednak idzie na ustępstwa

Jak podał serwis 300polityka, doszło do porozumienia na linii PiS-prezydent. Informację potwierdził Stanisław Piotrowicz. Wyjaśnił też, jakie warunki brzegowe zachowano.

Do kompromisu doszło podczas kolejnego spotkania prezydenckiego ministra Pawła Muchy z posłem PiS Stanisławem Piotrowiczem. 

W rozmowie z serwisem 300polityka Piotrowicz potwierdził, że "wypracowano porozumienie". Z jego wypowiedzi można było wywnioskować, że jest to oddanie pełnej kontroli nad wyborem sędziów w ręce PiS

- Jest zgoda żeby zachować warunki brzegowe o których mówił pan prezydent: wybór 3/5 i zagwarantowanie opozycji prawa wyboru do KRS, żeby nie był to wybór jednoklubowy. W przypadku, gdyby nie było takiej możliwości przez 3/5, to druga tura miałaby miejsce bezwzględną większością. Przy dobrej woli kandydaci-sędziowie zgłoszeni przez opozycję mieliby zagwarantowaną reprezentację w KRS - powiedział Piotrowicz.

W ustawach prezydenckich, druga tura miała być wyłaniana na zasadzie - każdy poseł głosuje tylko na jednego kandydata. 

Stanisław Piotrowicz powiedział, że ostateczna decyzja będzie jednak należeć do PiS i prezydenta, ale stanowiska w sprawie ustaw reformujących sądownictwo "na tyle się zbliżyły, że wydaje się, iż możliwe będzie przystąpienie do prac legislacyjnych w parlamencie".

Mucha: Sześciu sędziów dla opozycji

Nieco więcej wyjaśnił prezydencki minister w rozmowie z wPolityce.pl. - Otrzymaliśmy gwarancję tego, że kandydaci zgłoszeni przez kluby opozycyjne będą mieli zapewnione miejsca w Radzie. Jeden klub poselski nie będzie mógł zgłosić więcej niż 9 kandydatów, więc w tej sytuacji potencjalnie sześć miejsc mogłoby przypadać opozycji, a gdyby było nie doszło do porozumienia, ten wybór następowałby bezwzględną większością głosów - powiedział Mucha.

Pytany, czy można to traktować, jako ustępstwo ze strony prezydenta, stwierdził, że "nie patrzy na to w takich kategoriach, czy to PiS wycofuje się z pewnych poprawek, czy to prezydent mówi, że zgadza się na modyfikacje pewnych kwestii". - Trzeba cieszyć się, że jest porozumienie. Jest gwarancja dla opozycji tego rodzaju, że jeżeli zgłosi swoich przedstawicieli do KRS, to wtedy ci przedstawicie będą tam zasiadać - dodał.

Weto prezydenta

Przypomnijmy, w lipcu prezydent Andrzej Duda zawetował dwie ustawy PiS dotyczące Sądu Najwyższego oraz KRS. Dwa miesiące później zaprezentował swoje własne projekty, które trafiły do Sejmu.

Posłowie nie rozpoczęli jednak prac nad tymi projektami. PiS zapowiedział bowiem złożenie swoich poprawek, które są teraz negocjowane z prezydentem. Sam Andrzej Duda osobiście spotkał się w tej sprawie z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim aż cztery razy. Niewykluczone jest także piąte takie spotkanie - "zatwierdzające".

W pewnym momencie negocjacje przejęli Stanisław Piotrowicz z ramienia PiS i Paweł Mucha, reprezentujący Kancelarię Prezydenta.

KRS w rękach polityków

Przypomnijmy - zarówno PiS jak i prezydent opowiedzieli się za tym, by sędziowska część KRS była odtąd w całości wyłaniana wyłącznie przez polityków. Zdaniem opozycji i wielu prawników takie rozwiązanie jest niezgodne z konstytucją i narusza trójpodział władz.

Tymczasem dziś, w ramach równowagi władz, "sędziowską" część Rady wybierają sami sędziowie - podobnie jak Sejm, Senat czy prezydent, którzy także sami wskazują swoich przedstawicieli w KRS.

Prezydent Andrzej Duda przedstawił swoje projekty ustaw o SN i KRS

Więcej o: